Rusko zatloukalo doping, teď se přiznalo. A kdy přizná tu další špínu, kterou páchá, ptá se komentátor

29.12.2016 8:14

Nad tím, že se Rusko přiznalo k dopingu ve sportu, se v dnešních Lidových novinách zamýšlí jejich komentátor Zbyněk Petráček.

Rusko zatloukalo doping, teď se přiznalo. A kdy přizná tu další špínu, kterou páchá, ptá se komentátor
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

To, že v Rusku řídily doping státní orgány, plyne z rozhovoru, který poskytla listu The New York Times šéfka ruské protidopingové agentury Anceliovičová.

Petráček považuje za pozoruhodné, že její slova se rozcházejí s tím, co nedávno rovněž oficiálně sdělil prezident Putin: „V Rusku nikdy nebyl státní systém dopingu, ani jeho podpory, to je prostě nemožné.“

„Když se něco dlouhodobě zatlouká a pak se řekne, že to tak skutečně je, vnucuje se samozřejmá otázka: pro jaké další případy to ještě platí? Vzpomeňme na Krym, kdy Moskva zprvu popírala účast vlastních vojáků na obsazení ukrajinského poloostrova, ale pak některé z těch neexistujících vojáků vyznamenala,“ píše Petráček.

Svět si podle něj klade další otázky. „Když Rusko navzdory předchozímu zatloukání přiznává státní účast na dopingu, jaké další obory čekají na odhalení, ba přiznání státní účasti? Platí to pro hackerské útoky na weby v cizině, včetně USA? Platí to pro cílené šíření dezinformací a falešných zpráv v elektronickém vesmíru?“ ptá se Petráček.

Má pocit, že odhalená role ruského státu v dopingu potvrzuje tutéž roli v digitální válce. „Jako by zdůvodnil, že potřebujeme nové instituce – třeba německé Obranné centrum proti dezinformacím nebo český odbor proti dezinformacím. Tady ale brzděme koně,“ vyzývá Petráček.

Upozorňuje, že doping je něco, co se dá jednoznačně prokázat v laboratoři. Totéž ale neplatí pro lež v mediálních zprávách a komentářích. „Tam nefungují přesně stanovené hranice mezi šířenou lží a vlastní interpretací. Proto si dejme pozor, kde končí obrana a začíná cenzura,“ upozorňuje závěrem Petráček.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …