Rusku se nedaří. Boje v Sýrii prý nejdou podle plánu

15.12.2015 18:10

Válka v Sýrii zřejmě neprobíhá podle původních ruských očekávání. Nejprve měla trvat tři měsíce, po kterých měl mít syrský režim pod kontrolu město Idlíb, k tomu však zřejmě nedojde, alespoň podle slov izraelského ministra obrany Moše Jalona. Informuje Aktuálně.cz.

Rusku se nedaří. Boje v Sýrii prý nejdou podle plánu
Foto: M.Kutilová
Popisek: Na hranicích s IS

S průběhem ruské intervence v Sýrii nejsou spokojeni ruští politici ani generálové, což údajně vyplývá z jejich mnohých „opatrných výroků“.

Původní plány, které počítaly s tím, že ruské bombardování pomůže dobýt zpět mnohá území, se však nyní nenaplňují. A to i přes to, že syrské armádě pomáhají íránské revoluční gardy či Hizballáh.

„Věci se nevyvíjejí dobře. Asadova armáda je unavená, Íránci nejsou příliš schopní a rebelové, kteří proti nim bojují, mají zkušenosti,“ uvedl poradce ruského ministerstva obrany a šéf Centra pro strategické a technologické analýzy v Moskvě Ruslan Puchov.

Podle izraelského ministra obrany Moše Jalona měl Putinův zásah v Sýrii trvat celkem tři měsíce, ty však uplynou na konci roku a Rusko rozhodně nesplnilo své původní plány.

„Putin chtěl, aby Asadova armáda dostala zpět pod kontrolu Idlíb a další oblasti, držené povstalci, během tří měsíců. To se nestane, zatím vypadá intervence jako neúspěch,“ dodal Jalon.

„Rusové nasadili do akcí v Sýrii letouny Suchoj, vrtulníky Mi-24, systém protiletadlové obrany S-400, raketomety TOS-1A Buratino či ponorku schopnou odpalovat střely s plochou dráhou letu.“ Pozemních operací se však účastnit nechtějí, ty za ně vykonává syrská armáda, íránské revoluční gardy a Hizballáh. Íránci se ale údajně již stahují.

Povstalce naopak podporuje Saúdská Arábie, ti však bojují nejen sami mezi sebou, ale i s Islámským státem, „jehož území se v Sýrii i přes americké, francouzské, ruské či jakékoliv další bombardování zatím příliš nezmenšuje“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…