Rusové mají převahu šest na jednoho. Ukrajinský hrdina popsal válku dronů

27.07.2024 13:40 | Zprávy

V roce 2014 byl Vadym Sucharevskyj poručíkem. Poručíkem, který se zapsal do dějin ruské invaze na Ukrajinu. Vydal rozkaz střílet a bránit zemi v okamžiku, kdy ostatní vyčkávali. Svým nadšením pro moderní technologie upoutal pozornost nejvýše postavených osob v zemi. Dnes je plukovníkem a má šanci zrealizovat svůj plán. Jenže to má háček. Rusové se velmi rychle učí a momentálně mají šestkrát víc dronů než Ukrajinci.

Rusové mají převahu šest na jednoho. Ukrajinský hrdina popsal válku dronů
Foto: archív autora
Popisek: vojenský dron

Válka na Ukrajině fakticky začala v roce 2014 a tehdejší poručík Vadym Sucharevskyj byl jedním z lidí, kteří sledovali, jak Rusové na východě země zabírají další metry ukrajinské půdy. Většina ukrajinských vojáků ctila rozkaz nestřílet, ale Sucharevskyj na sebe v jednu chvíli vzal zásadní riziko a když viděl, co Rusové chystají ve Slovjansku, vydal rozkaz ke střelbě. Tím se zapsal do historie. 

Dnes je plukovníkem a v rozhovoru pro britský The Economist prohlásil, že svou roli vidí v budování a rozvoji ukrajinských dronových jednotek.  Sílu dronů prosazuje už dlouho. Tak dlouho, že si ho všimli i jeho nadřízení. A dostal příležitost uvést svou představu v život. Má to ale háček. Jednak nemá dost peněz, a musí jednat opravdu rychle, protože Rusové nepočkají, až se zformuje ukrajinská obrana.  

„Plukovník Sucharevskyj, čerstvě dosazený do čela ukrajinských bezpilotních systémových sil, první pozice svého druhu na světě, znovu utváří historii. 39letý velitel dlouho vyčníval jako nový typ vojenského šéfa: technologický nadšenec, jehož zaměření na elektronickou válku a drony upoutalo pozornost těch nahoře. Nyní však musí dokázat vše v nejrychleji se rozvíjející aréně války. Musí tak učinit proti nepříteli s mnohem lepšími zdroji, podporovanému Íránem, Severní Koreou a pravděpodobně Čínou, a v jedinečně náročném prostředí rušení a jiného elektronického boje; a s nízkým a nejistým rozpočtem. Věří, že to dokáže,“ píše The Economist.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…