Rusové, měli byste se stydět stejně jako my Němci po válce, udeřil prezident Gauck. Zeptali jsme se několika znalců, co k tomu říci

10.06.2016 7:16 | Zprávy
autor: Jan Štěpán

„Mělo by se Rusko také omluvit za to, že osvobodilo Německo a celou Evropu od fašismu?“ zeptal se ruský novinář Vadim Gorošenin na už patnáctém kulturním fóru s názvem Postupimská schůze, v jehož rámci se pravidelně setkávají zástupci z kulturního prostředí Ruska a Německa. Prezident Spolkové republiky Joachim Gauck totiž způsobil na akci poprask, když vyzval Rusko k tomu, aby se kálo za svou minulost tak, jako to učinilo Německo za druhou světovou válku.

Rusové, měli byste se stydět stejně jako my Němci po válce, udeřil prezident Gauck. Zeptali jsme se několika znalců, co k tomu říci
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý exprezident Joachim Gauck

Gauck tam také mimo jiné prohlásil, že národní pocit viny Němcům pomohl získat zpět ztracenou důvěru v sebe sama, a co je prý ještě důležitější – navrátit důvěru v Německo jeho sousedům. Zástupci Ruska ale s tímto názorem nesouhlasí a publicista Vorošenin potom kritizoval v ruském tisku Německo za to, že Evropskou unii řídí direktivním způsobem, čehož důkazem je například vnucování uprchlických kvót všem jeho členům, a dále označil Spolkovou republiku za nástroj Washingtonu, pomocí kterého se snaží USA ovládat celou Evropu.

Jak tyto názory obou stran, tedy ruské i německé, hodnotí u nás lidé, kteří se historií 20. století zabývají, jsme se nejprve zeptali historického publicisty Zdeňka Čecha, jenž nám k celé záležitosti řekl: „Tomu, že byli ruští zástupci v šoku, se ani moc nedivím, protože na Rusy se dnes skoro oficiálně provozuje hra o čestných Rusech a nevyzpytatelné, občas i nepřátelské cizině. Jinak měl německý prezident Gauck pravdu, omluva nikdy neškodí, dokáže pohladit mezinárodní vztahy a v zásadě nic nestojí," myslí si.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…