Rusové nás stále hlídali. Ale byli korektní, říká člen pozorovací mise

28.04.2014 22:01

Už koncem týdne budou známy výsledky pozorovací česko-americké mise nad ruským územím. Američané teď ve Spojených státech za účasti ruských inspektorů vyvolávají fotografie, které mají buď potvrdit, nebo vyvrátit obvinění NATO, že Rusko nashromáždilo u hranic s Ukrajinou až čtyřicet tisíc vojáků. Informuje o tom Česká televize.

Rusové nás stále hlídali. Ale byli korektní, říká člen pozorovací mise
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

Američtí a čeští inspektoři nad ukrajinsko-ruskou hranicí zkoumali, zda se na území nacházejí ruské jednotky. „To, že jsme se do toho prostoru dostali, že tam bylo dobré počasí, že byla vysoká úspěšnost snímkování, už to je úspěch," sdělil České televizi zástupce vedoucího česko-amerického inspekčního týmu Vladimír Šupšak.

Prozradil také, že během letu české i americké pozorovatele neustále hlídali ruští inspektoři. Ti také ještě před letem důkladně prohlédli pozorovací letoun. Zajímali se hlavně o čidla, kamery a fotografické přístroje. „Rusové to dělají tak, že si všechno vyfotí, a když přijdete na další let, tak ty obrázky, co mají z předchozího, srovnají," vysvětlil.

Rusové se chovali korektně

Žádné problémy jim ale prý Rusové nečinili. „Nic vám neodpustí, nic vám nedarují, ale vztahy byly skutečně korektní," zdůraznil Šupšak.

Pozorovací let se uskutečnil minulý týden v rámci programu Otevřené nebe, který umožňuje vzájemné kontroly států ze vzdušného prostoru. Ještě do konce roku se tak nad českým územím prolétne i ruské letadlo. Naposledy u nás Rusové uskutečnili pozorovací let loni v říjnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…