Rusové oceňují Zemana: Pádná odpověď, zachoval si čest. Amatér Schapiro by měl raději změnit povolání

06.04.2015 14:52

Široký ohlas má dnes v ruském tisku a na sociálních sítích slovní přestřelka mezi Pražským hradem a velvyslanectvím USA v Praze. Výhrady velvyslance Andrewa Schapira vůči cestě prezidenta Miloše Zemana na moskevské oslavy konce druhé světové války i prezidentovu reakci zaznamenala prakticky všechna hlavní ruská média. Podle ruského ministerstva zahraničí dělá Zemanovi jeho stanovisko čest.

Rusové oceňují Zemana: Pádná odpověď, zachoval si čest. Amatér Schapiro by měl raději změnit povolání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman se na letišti Václava Havla setkal s krajany přilétajícími z Ukrajiny do České republiky.Ti mu na uvítanou zazpívali píseň Ach synku, synku
reklama

"Pádná odpověď českého prezidenta velvyslanci USA! Věrnost památce sovětských vojáků, kteří padli v boji s fašismem, dělá Miloši Zemanovi čest," napsal na Twitteru zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov. K polemice mezi Zemanem a americkým diplomatem se dnes na Twitteru vyslovil i šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov, který výroky Shapira označil za hysterické.

"Soudě podle hysterie velvyslance USA v Česku je Washington kvůli cestám západních vůdců 9. května do Moskvy nervózní. Bojí se, že se izolace (Ruska) nepovede," napsal Puškov.

Rusko rozeslalo do světa 68 pozvánek na oslavy, které 9. května vyvrcholí vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí. Podle dnešních zpráv ruského tisku je jistá přítomnost prezidentů České republiky, Běloruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, šéfů separatistické Abcházie a Jižní Osetie, prezidentů Indie, Číny, Jižní Afriky, KLDR, Vietnamu a Kuby. Očekávají se i vůdci povstaleckých území na východě Ukrajiny. Z evropských státníků se dnes ruská média zmiňují kromě Zemana jen o prezidentovi a premiérovi Řecka. Dříve se v seznamu hostů objevovalo i jméno kyperského prezidenta.

Sporu mezi českým prezidentem a velvyslancem USA se dnes v komentáři věnuje moskevský list Argumenty i fakty (AiF). Píše, že Zemanovo rozhodnutí cestovat do Moskvy podporuje absolutní většina českých občanů. Česká vláda podle AiF se "zaťatými zuby" uvolnění výdajů na financování Zemanovy cesty už schválila. Kabinet ale zřejmě prezidentovu cestu do Moskvy schválí až na středečním zasedání.

"Schapiro se aktivně setkával s českými politiky, kteří sdílejí stanovisko Washingtonu. V důsledku toho se v českých médiích začalo mluvit o přípravě 'pražského Majdanu'," napsal ruský list s narážkou na loňské demonstrace v Kyjevě, které vyústily ve svržení tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

"Schapiro nejen nedosáhl svého cíle, ale ještě se ocitl v situaci velvyslance, s nímž se hlava státu nechce bavit. Je třeba zvážit změnu povolání," konstatoval AiF.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…