Rusové provedou letovou kontrolu České republiky

23.10.2013 12:49

Na pardubickém letišti ve středu dopoledne přistál ruský pozorovací letoun Antonov An-30B. Tým expertů ve čtvrtek nebo v pátek zkontroluje a zmapuje české území. Pořizovat snímky strategicky významných míst na českém území umožňuje Smlouva o otevřeném nebi. Informoval o tom Vladimír Šupšak z Ministerstva obrany. Při loňské misi ruský letoun při přistání havaroval a šest lidí na palubě utrpělo zranění.

Rusové provedou letovou kontrolu České republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jen to letiště by nemuselo být tak blízko. Letadla tu prolétají celkem často
reklama

"Jde o režim kontroly zbrojení formou focení. Česká republika je povinná přijmout až čtyři lety ze zahraničí ročně a má právo stejný počet misí provést v zahraničí," řekl Šupšak.

Letos budou Česko propátrávat jenom Rusové

Do Česka přiletěl sedmnáctičlenný tým. Čítá pilotní posádku (kapitán, druhý pilot, navigátor, radista, palubní technik), skupinu techniků, kteří se starají o letadlo, a experty, kteří budou kontrolovat české území.

"O kontrolu si letos požádali jenom Rusové. Létají k nám od roku 2004 jednou ročně, jenom v roce 2009 tu byli dvakrát," řekl Šupšak.

Inspekční let má podle Šupšaka prioritu před pravidelnou leteckou dopravou komerčních linek a může vstupovat do zakázaných prostorů. Do smlouvy o otevřeném nebi se zapojilo 34 zemí. ČR společně se Španělskem pravidelně provádí inspekce na Ukrajině. Od roku 2007 také létá ve spolupráci s USA na území Ruska a Běloruska.

Česko se musí kvůli inspekcím přidávat k jiným misím

"Česká republika nemá vlastní pozorovací letoun. Naposledy jsme byli na jaře na inspekci společně s USA v Ruské federaci. A plánujeme inspekci se Švédskem a Ukrajinou, místo pozorovacího letu samozřejmě prozradit ještě nemůžu," řekl Šupšak.

Loňská mise ruských expertů skončila havárií letadla. Podle vyšetřování za nehodou na čáslavském letišti stojí nezvládnutá technika pilotáže a nedodržení nařízených parametrů při přistání. Při přistávacím manévru se zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich se zranilo, většinou utrpěli popáleniny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…