Rychetský: Kdo radil Nečasovi s amnestií, ho uvedl v omyl hraničící s blamáží

12.01.2013 8:55

Byť předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský sdílí vyjádření premiéra, že amnestie je akt milosrdenství, je šokován skutečností, že nikdo z okruhu ústavních činitelů nedostal možnost upozornit na širší souvislosti. A ten, kdo premiérovi s amnestii radil, ho uvedl v hluboký omyl hraničící s blamáží.

Rychetský: Kdo radil Nečasovi s amnestií, ho uvedl v omyl hraničící s blamáží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud
reklama

„Když nejvyšší ústavní představitelé říkají, že nemohli vědět, na koho dopadne, jsem šokován,“ říká pro MF Dnes Rychetský s tím, že každá amnestie se musí připravit s vědomím jejich důsledků.

Omyl a blamáž

Okamžik Rychetského lítosti byl spojen s tím, kdy premiér předstoupil před kamery a sděloval, že musel podepsat. To mu podle předsedy ÚS musel někdo poradit. „Ten, kdo mu to poradil, ho uvedl v hluboký omyl hraničící s blamáží,“ vysvětluje Rychetský pro Právo. Někdo totiž premiérovi vsugeroval tento výklad ústavy, který je v rozporu se všemi učebnicemi.

Rychetského nabudily výroky, že protagonisté nemohli vědět, na koho amnestie dopadne. „Upřímně řečeno, státník, který neví, co činí, co podepisuje, a dokonce to veřejně deklaruje, že nezná dosah amnestie, tak takový státník se v mých očích znevěrohodňuje,“ říká předseda ÚS.

Exotická úprava zákona

Těžko tak může avizovat, zdali mají stěžovatelé u Ústavního soudu šanci. Platí zde totiž pravidlo, že zanikne-li trestní odpovědnost, nemůže obživnout. Podle Rychetského existuje pouze jediný známý případ na světě, a to v Argentině za doby, kdy se hroutil tamní totalitní systém.

Při aplikaci současného právního řádu u nás se myšlenka kompenzace škod vládou jeví jako nesmysl. „Proto, že amnestii nelze zrušit, nemůže ani vzniknout odpovědnost státu za takovou škodu,“ říká předseda ÚS. Musel by se kvůli tomu přijmout nový zákon, který ovšem nevylučuje. Byl by však velmi exotický a legislativně velmi těžko zpracovatelný.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …