Rýsují se staronové mapy moci. My na tom budeme biti, varuje Petr Robejšek

13.05.2016 22:58

Poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a senátor Miloš Vystrčil (ODS) v pátečních Událostech, komentářích České televize rozebírali, co dál v uprchlické krizi. Komentář přidali i dva politologové – Robert Schuster a Petr Robejšek. Ten ve druhé polovině pořadu varoval, že se rýsují staronové geometrické mapy moci v Evropě, které rozhodně nehrrají do karet České republice.

Rýsují se staronové mapy moci. My na tom budeme biti, varuje Petr Robejšek
Foto: Václav Fiala
Popisek: Politolog Petr Robejšek v Ostravě

V Německu se debatuje o přiostření azylových zákonů a o přísnějším řešení uprchlické krize. Benešík hned na úvod konstatoval, že v tuto chvíli už lidovci rozumějí nejmocnější ženě Evropy. Dokud se chovala jinak, vzájemné porozumění nebylo zdaleka tak velké. Teď Německo konečně přichází na to, že český pohled byl realističtější. „Ukazuje se to i na systému povinných kvót. On nefunguje, fungovat nemůže a Česká republika to tvrdila vždy,“ připomněl Benešík.

Vystrčil dodal, že Angela Merkelová udělala chybu, ale začala ji postupně napravovat. „Některým koaličním spolupracovníkům se daří dosavadní kurz Německa pootáčet. V tomto směru si myslí, že když si politik včas uvědomí chybu a napravuje ji, tak to může ustát,“ poznamenal senátor. Česká vláda by ovšem podle jeho názoru mohla být ještě důraznější. Kabinet Bohuslava Sobotky zkritizoval např. za to, že se nepřipojil ke slovenské žalobě právě na kvóty.

Po politicky korektní debatě dvou členů parlamentu nastoupili před kamery politologové Petr Robejšek a Robert Schuster. Druhý jmenovaný pán konstatoval, že v německé křesťanské demokracii není v tuto chvíli nikdo, kdo by stávající kancléřku dokázal nahradit. Otázkou je, co s CDU/CSU udělá vznik Alternativy pro Německo (AfD). AfD je totiž strana dosti neukotvená, protože v najdeme politiky liberálního střihu, ale také neonacisty. A bude otázka, jak to půjde dohromady.

Podle Robejška musíme vzít na vědomí, že integrace EU v jedné věci selhala. Kdysi se počítalo s tím, že EU omezí vliv mocností. A realita? „Teď se prosazuje geometrie moci, ve které Německo, Francie a Velká Británie rozhodují. Z jedné strany do toho zasahuje Rusko a ze strany druhé Spojené státy. Ale malé státy jsou stále jen malé státy a mohou něčeho dosáhnout, jen pokud se spojí s jinými malými státy.“

Robejšek také připomněl, že popularita Merkelové padá, většina Němců už si nepřeje Merkelovou v kancléřském úřadu. Slábne i koaliční německá sociální demokracie A v koalici jsou vždy problémy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

9:23 Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

Miroslava Němcová z ODS, Barbora Kořanová z ANO a Radim Fiala z SPD ve čtvrtečních Událostech, komen…