S českým velvyslancem v Pekingu už nikdo nepromluví, odhaduje expertka důsledky Vystrčilovy cesty

25.08.2020 18:35

Podle Ivany Karáskové z Asociace pro mezinárodní otázky nebude mít návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan žádné hlubší dopady na Českou republiku ze strany Číny. Pocítí to podle ní primárně jen český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík, se kterým se nebude chtít nikdo bavit. „Bude jedno, jestli sedí v Pekingu, nebo na Marsu. Nikdo se s ním nebude chtít setkat,“ myslí si Karásková.

S českým velvyslancem v Pekingu už nikdo nepromluví, odhaduje expertka důsledky Vystrčilovy cesty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Karásková vysvětluje, že kolem Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan vzniká zbytečně atmosféra strachu z postihů, které na Českou republiku uvalí Čína. „Čínská přítomnost v našem regionu je nadhodnocena,“ uvedla Karásková podle informací serveru iDNES.cz. Analytička to prohlásila u příležitosti vydání publikace „Cukr a bič: nástroje prosazování čínského vlivu v České republice“.

Čína je podle Karáskové České republice příliš vzdálená jak geograficky, tak politicky. Reálně tak pro Peking neexistuje moc možností, jak Česko trestat za to, že se nechová podle jejích představ. Stejný názor má i ekonom Vilém Semerák, podle nějž bude maximální ekonomický dopad v případě úplného čínského embarga jen necelé procento HDP.

„K čemu může Čína sáhnout? Nejpravděpodobnější reakce je zakleknutí a hrozba podobného jednání pro vybrané české firmy působící v Číně, neformální embargo zacílené na vybrané vlivnější exportéry či firmy se známou značkou, cestovní omezení pro vybrané české subjekty či omezení pro budoucí cesty čínských turistů do České republiky,“ uvedl Semerák.

Čína je podle Semeráka z ekonomického pohledu pro Česko nevýznamná, podílí se jen z 0,42 procenta na zahraničních investicích v Česku. Vývoz do Číny se pohybuje zhruba na 1,5 procenta a již několik let stagnuje.

„Celkové makroekonomické dopady budou zřejmě relativně malé a zvládnutelné. Budeme ale také zřejmě čelit značnému mediálnímu úsilí tyto dopady patřičně zveličit,“ uvedl analytik.

Vystrčil podnikne cestu na Tchaj-wan v sobotu, kromě něj bude součástí delegace také první místopředseda Senátu Jiří Růžička nebo předseda zahraničního výboru Pavel Fischer a další politici. Cesty se rovněž účastní zástupci českých firem, vědy a kultury a také vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra Kuberová. Naplánováno je setkání jak s prezidentskou Tchaj-wanu, tak předsedou tamního parlamentu a některými ministry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …