S panem premiérem máme na velkou část věcí stejný názor, vykládala Merkelová o migraci. A Babiš stál hned vedle...

26.10.2018 15:13

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která zavítala do Prahy. Večer pak do hlavního města přijede i francouzský prezident Emmanuel Macron.

S panem premiérem máme na velkou část věcí stejný názor, vykládala Merkelová o migraci. A Babiš stál hned vedle...
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na povolební tiskové konferenci ve volebním štábu hnutí ANO.
reklama

„Velice si vážím toho, že jste přicestovala právě dnes do Prahy, právě dnes, když vrcholí oslavy 100. výročí založení samostatného Československa,“ poznamenal úvodem Babiš, jenž kancléřku přivítal v Kramářově vile. 

„Máme za sebou sto let historie, jsme velice rádi. Celý víkend budeme oslavovat, je co oslavovat. Jsem velice rád, že si paní Merkelová našla čas. Naše vztahy jsou velice dobré, naše ekonomická spolupráce je skvělá,“ podotkl dále Babiš.

„Naše vztahy máme nastavené v rámci česko-německého strategického dialogu. Navštívil jsem také paní kancléřku v Berlíně,“ vzpomněl Babiš na svou návštěvu.

„Jsem ráda, že tu mohu být. Chci pogratulovat velmi srdečně všem občanům České republiky,“ sdělila Merkelová. „Můžeme být velmi šťastni, že žijeme ve výborné spolupráci, po těch strašlivých událostech,“ zmínila německá kancléřka. „Naše ekonomiky velmi úzce spolupracují, máme veliký obchodní objem a mám obzvláště velkou radost z toho, že v rámci Průmyslu 4.0 úzce spolupracujeme,“ pokračovala ve jmenování úspěchů Merkelová.

První otázka pak směřovala na kancléřku migrace ve věci uprchlické krize. „Ve velkých částech naší migrační politiky jsme stejného názoru, zejména pokud se jedná o dohodě, kterou uzavírá EU s jinými zeměmi. Před více než 2 lety jsem se zasazovala o dohodu s Tureckem a to funguje celkem dobře. Ačkoliv vztahy ke každé zemi jsou jiné, nadále pracujeme na těch dohodách,“ řekla Merkelová. „Jsme s panem kolegou Babišem přesvědčeni, že musíme udělat win-win situaci, i co se týká ekonomické pomoci v afrických zemích,“ poznamenala Merkelová.

Babiš následně pohovořil o frontexu i o tom, jak je Merkelová aktivní v kontaktu s africkými zeměmi. „Musíme s africkými státy spolupracovat, hlavně po ekonomické stránce,“ uvedl. 

Další otázka pak směřovala k Brexitu. „Hovořil jsem s paní kancléřkou o mém jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Všichni jsme na Evropské radě deklarovali, že Michel Barnier je vyjednavač za nás a má naši důvěru,“ řekl k této otázce Babiš. „Všichni si přejeme, aby došlo k dohodě,“ sdělil. 

„Máme vyjednavače Michela Barniera, ale samozřejmě chceme i bilaterálně podporovat britskou vládu. Jednání se vedou velmi intenzivně. Je i v našem zájmu, abychom našli nějaké rozumné řešení,“ sdělila Merkelová.

Závěrečné otázky se věnovaly nejen společné Evropě, ale i vraždě novináře Chášakdžího, kdy Merkelová uvedla, že Německo nebude dodávat zbraně Saúdské Arábii, dokud nedojde k vyšetření celé události. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…