SOG mohl odhalit zločin, možná proto byl zrušen, spekuluje bývalý náčelník

26.04.2012 17:34 | Zprávy
autor: mp

V roce 2002 vznikla v rámci vojenské policie unikátní speciální jednotka SOG, která však byla v roce 2009 rozpuštěna. Stalo se tak za vlády premiéra Jana Fischera. Rozpuštění samotné pak dotáhl do konce exministr obrany Martin Barták. V médiích se objevily spekulace o tom, že jednotka byla rozpuštěna např. proto, že se chovala zbaběle v boji. Tento mýtus se tři roky po jejím rozpuštění pokouší vyvrátit jeden z jejích členů.

SOG mohl odhalit zločin, možná proto byl zrušen, spekuluje bývalý náčelník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojenská přehlídka na Vítkově

Special Operations Group (zkráceně SOG) byla nejmladší jednotkou pro speciální operace v naší zemi. Vznikla v srpnu roku 2002 v rámci Vojenské policie. Důvodem vzniku jednotky byla potřeba zajistit bezpečnost našich občanů v zahraničí ať již po stránce ochrany před útokem teroristů, tak i po stránce záchrany rukojmích. V roce 2009 byla ale jednotka rozpuštěna. Jakou měla tato speciální jednotka vlastně pověst? Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl bývalý náčelník speciálního oddělení Útvaru speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec.

Šlápli jsme na kuří oko

Hned v úvodu pořadu Němec zdůraznil, že je třeba očistit dobré jméno jednotky. „V Afghánistánu nám padl kamarád a my nechceme, aby jeho synovi, co tátu nikdy neviděl, říkali, že jeho táta byl zbabělec,“ tvrdí náčelník. Špínu na jednotku prý házeli jak někteří členové armády, tak někteří poslanci a dokonce i média.

SOG byla naprosto unikátní jednotka složená z řady specialistů. Byla schopna fungovat v lese i v poušti a mohla plnit i operativní úkoly. Právě proto se některým generálům nelíbila. Stejně tak měla tato jednotka specifické požadavky na vybavení a tím šlápli na kuří oka standardním armádním dodavatelům. Svůj podíl na tom podle Němce měl náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

14:30 Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

DENÍK POSLANKYNĚ Plocha, na níž je možné stavět větrné elektrárny, se díky zásahu Filipa Turka zmenš…