SPD nejsou extremisti, ale lidé s krajními názory, to není nic špatného, řekl Zeman. Demonstrantům proti Babišovi pak do kamery vyslal důraznou zprávu

12. 4. 2018 22:16

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem hovořil s generálním ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem o tématu, které nyní nejvíce hýbe veřejným prostorem, a sice o stavu vyjednávání o důvěře vládě. „Je to, jak říkal Werich: Když tu není ta, kterou mám rád, mám rád tu, která je tu,“ řekl.

SPD nejsou extremisti, ale lidé s krajními názory, to není nic špatného, řekl Zeman. Demonstrantům proti Babišovi pak do kamery vyslal důraznou zprávu
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Byla dovolena sestava vedení ČSSD, přičemž nejvíce se diskutovalo o jejím novém místopředsedovi Jaroslavu Foldynovi, nově zvolené místopředsedkyni Janě Fialové či o místopředsedovi, hejtmanu Martinovi Netolickém. Soukup poznamenal, že tato sestava se mu zdá jako velmi nesourodá, což ale Zeman spíše hodnotí kladně. „Co znamená nesourodá. Různorodost vedení má výhodu, že je vždy zpětná vazba, evidentně to bude živější, a to je dobře,“ řekl s tím, že jeho názorům jsou nejblíže Zimola, Foldyna a nejdál Netolický.

Za zmínku podle prezidenta spíše stojí podivuhodný průběh sjezdu ČSSD. „Podivuhodné bylo to, že na druhou část sjezdu nepřijelo téměř sto delegátů. Za mě se lidé rvali o to, aby mohli být delegáty sjezdu. Teď je tu viditelný nezájem,“ uvedl a dodal, že druhá divná věc byla, že ti, kdo přece jen přijeli, často i dřív odjeli. „Je zde vidět podivné rozpoložení ČSSD a že sjezd byl neusnášeníschopný,“ míní.

Poté se moderátor Soukup dotázal prezidenta na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který prý ohlásil, že v další vládě, ať bude složena jakkoliv, nebude. Vzdá se prý svého poslaneckého mandátu a zůstane řadovým členem ANO. „Není to spíše tak, že pravděpodobně porušil zákon v případě vydání hackera Nikulina do USA a chce si zachovat tvář, aby odešel z ideových důvodů, než na něj něco praskne?“ začal spekulovat moderátor.

„Každý politik má svaté právo na odchod a já to respektuji. To, že o vydání Nikulina neinformoval mě ani Babiše, bylo nekolegiální. Nemáme se vzájemně překvapovat, ale informovat se,“ řekl Zeman s tím, že se uvidí, jak rozhodnou právníci, jestli něco porušil, či ne.

Co se týká vyjednávání o složení vlády, stále prezident věří, že by mohlo být jasno do konce června, ne-li už koncem května. Uznává prý ale, že je vyjednávání je teď těžší. „Kdyby došlo k dohodě s ČSSD, měli bychom vládu v poměrně krátké době, ale tato jednání skončila. Nezbývá, než se vrátit k bonmotu Jana Wericha, a sice když tu není ta, kterou mám rád, mám rád tu, která je tu,“ řekl s tím, že místo 108 je na stole varianta 115. Nutno připomenout, že pořad Týden s prezidentem je předtáčen, nemohl tedy brát v potaz novinky ze čtvrtečního večera, že se Andrej Babiš a jeho hnutí rozhodli znovu zkusit vyjednávat o vládě s ČSSD.

„Sešel jsem se už s Filipem, Okamurou a Babišovi jsem doporučil, aby s těmito dvěma stranami, tedy SPD a KSČM, jednal,“ připomněl Zeman a zdůraznil, že složení vlády je výsledek demokratických voleb a obavy z toho, jak to přijmou Západ nebo Východ, jsou zbytečné. „Těm do toho nic není. Lidé, kteří to kritizují, si neuvědomují rozdíl mezi účastí ve vládě, což by byl případ ČSSD, a tolerance vlády,“ uvedl s tím, že tolerance může být buď taková, že se hlasuje pro vládu, nebo se odejde z Poslanecké sněmovny a sníží se kvórum.

Nejčastější kritika se ozývá především na skutečnost, že Andrej Babiš zůstane předsedou vlády, kterou SPD a komunisté podpoří. Moderátor pak poukázal na to, že někteří považují SPD za stranu extremistickou a KSČM za nedemokratickou. „Extremismus je používán jako nálepka v předvolebním boji. Udivuje mě to, když volby skončily, hnutí SPD získalo svůj díl voličů. Jsou snad tito voliči nebezpeční extremisté?“ Ptal se nechápavě prezident. „Mít krajní názory ještě není nic špatného,“ dodal.

Dále Soukup poznamenal, že se komunisté nechali slyšet, že by vládu tolerovali, a současně se předseda Filip vyjádřil, že v takovém případě by chtěli mít vliv na obsazení ministerstva zemědělství, spravedlnosti a zdravotnictví. „To nezní jako tichá podpora, ale jako aktivní nepřímá účast ve vládě,“ dodal moderátor. Prezident reagoval tím, že neví, proč by se okruh ministrů Babišovy vlády měl měnit, ale to, o co jde Filipovi, je podle něj logická reakce, a sice, že mají programové priority a přejí si, aby byly nějakým způsobem v těchto resortech respektovány.

Vzhledem k současné politické situaci se zdá, že je společnost rozdělená a celková atmosféra se nelepší, demonstrace a protestní shromáždění stále pokračují. Pro demonstrující má prý Zeman jasný vzkaz. „Uvědomte si, že 85 procent trestních stíhaní proti komunálním politikům skončilo u soudu osvobozením. Jinými slovy, uvědomte si, že trestně stíhaný ještě není vinen. Počkejte, až Čapí hnízdo dojde tam, kam má dojít, a bude vynesen rozsudek,“ uvedl.

Poté Soukup prezidenta vyzval, aby popsal úterní schůzku s premiérem v demisi Andrejem Babišem svými slovy. „Babiš na tiskové konferenci řekl, o čem jsme hovořili. Přece teď nebudu popírat něco, co jsem řekl. Doporučení, které jsem mu dal, bylo jednoduché, protože možností moc není. Řekl mi, že můj postoj je zásadní, a já to s potěšením přijal,“ uzavřel prezident s tím, že by si přál, aby tento Babišův přístup platil i u jiných věcí, než je sestavování vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

18:26 A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

Brněnské seskupení, které se nazývá Slušní lidé, na sociálních sítích podpořilo nově zvoleného ombud…