STAN: Západní svět by si neměl nechat líbit východní agresi

20.04.2021 8:52

Kauza Vrbětice rezonuje celou společností. Zástupci hnutí STAN mají ve svém postoji jasno. Podle nich jde po zjištění závažných okolností o jasný útok na suverenitu ČR. Zákonodárci zvolení za hnutí STAN budou chtít v úterý na půdě Poslanecké sněmovny přijmout odsuzující revoluci vůči Rusku. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan pak apeluje na ráznou odezvu České republiky. Stejně tak europoslanec Stanislav Polčák se domnívá, že akt agrese si nelze nechat líbit.

STAN: Západní svět by si neměl nechat líbit východní agresi
Foto: Facebook Víta Rakušana
Popisek: Vít Rakušan

Po zjištění závažných skutečností tajných služeb, které v sobotu veřejnosti přiblížili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)  přicházejí Starostové a nezávislí z okolí Vrbětic s tzv. Vrbětickou výzvou, ve které požadují spravedlivé odškodnění i zveřejnění závěrů vyšetřování.

Autor výzvy a starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák upozorňuje, že vyšetřování tragédie trvá téměř sedm let. „Pokud je nyní znám viník, který to způsobil, tak žádáme plné odškodnění právnických i fyzických osob. Tragická událost byla pro zdejší rodiny utrpením a mnoho z nich si nese následky dodnes, aniž by jejich újma byla spravedlivě odškodněna,“ píše s tím, že rovněž apelují ke zveřejnění finálních závěrů vyšetřování. Podle něj, každý občan, a to  nejen v regionu, by měl vědět, kdo je za výbuch v areálu Vrbětic zodpovědný.

Předseda hnutí Vít Rakušan pak jednoznačně poukazuje, že takový útok nemůže zůstat bez rázné odezvy. „Útok na suverenitu naší země nemůže zůstat bez rázné odezvy vůči Ruské federaci. Na zítřejším jednání Poslanecké sněmovny budeme chtít prosadit rezoluci odsuzující ruský teroristický čin na našem území a vyzvat vládu k okamžitému zamezení ruského vlivu na našem území,“ říká předseda hnutí STAN s tím, že považuje za klíčové již nyní požádat o podporu spojence v Evropské unii a v NATO.

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) pak zdůrazňuje, že akt ruské agrese je zcela zřejmým porušením úmluvy o ochraně práv občanů České republiky. Západ by si podle něj neměl nechat východní agresi líbit  „Vláda musí po vyšetřování vrbětické tragédie vznést mezistátní stížnost na Ruskou federaci, která označí viníka jasné viníka i na mezinárodní úrovni. Za těchto okolností považuji za nutné také jednoznačnou podporu Ukrajiny, která se nachází v současném napětí při přesunutí vojenských jednotek směrem k Donbasu. Západní svět by si neměl nechat líbit východní agresi,“ apeluje Polčák.

Otázkou se zabývá i Zlínský kraj. Krajští zastupitelé STAN proto navrhují na jednání zastupitelstva zařadit usnesení, které by Vrbětickou výzvu podpořilo. Tragická událost a její následky se podle nich dotýkají právě velké části regionu Zlínského kraje. Usnesení proto žádá vládu o vysvětlení, „jak je možné, že ve skladech v těsné blízkosti několika obcí byla skladována nebezpečná munice, když tam měla být uskladněna pouze tzv. delaborovaná munice“. Krajské zastupitelstvo by mělo také dát jasně najevo, že poskytnuté odškodnění pozůstalým, vlastníkům, dotčeným obcím a jejich občanům za výbuchy ze strany vlády je zcela nedostačující a požádat vládu o urychlené poskytnutí adekvátního odškodnění s následným uplatněním vůči zodpovědným osobám, případně i vůči zodpovědnému státu. Věřím, že se k tomu zastupitelé v zájmu občanů z regionu postaví čelem,” doplňuje zlínský poslanec a krajský zastupitel Petr Gazdík.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu večer odhalili šokující sdělení. Podle dostupných informací totiž za sedm let starými explozemi ve Vrběticích na Zlínsku stojí členové ruské vojenské rozvědky GRU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…