STEM: V prosinci by se do Sněmovny dostaly všechny nynější strany

14.01.2020 21:40 | Zprávy

V prosinci by se do Sněmovny dostalo všech devět nynějších stran, zjistil průzkum agentury STEM. Volby by vyhrálo hnutí ANO s 33,6 procenta hlasů, následují Piráti a ODS shodně s 12,3 procenta. Trikolóra, která se v některých dřívějších volebních modelech blížila pěti procentům potřebným pro vstup do Sněmovny, by získala půl procenta, méně než Svobodní i Zelení. Prosincový volební model agentura STEM zveřejnila na svém webu.

STEM: V prosinci by se do Sněmovny dostaly všechny nynější strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš na 5. celostátním sněmu Hnutí ANO

„Situace v prosinci odráží váhavost a nerozhodnost," uvedl STEM. Poukázal na "nebývale vysoké" váhání lidí nad účastí ve volbách do Sněmovny. Odevzdat svůj hlas chtělo 54 procent lidí, volit neplánovala čtvrtina a 21 procent nebylo rozhodnuto.

Zisk ANO se mírně snížil ze 34,9 procenta v listopadu, podle STEM byl šéf hnutí a premiér Andrej Babiš nadále středem pozornosti se svými kauzami. ODS i Piráti si proti listopadu polepšili. Zatímco občanským demokratům vzrostla intenzita podpory od jejich příznivců, podpora Pirátů je kolísavá a nepříliš silná, uvedla agentura. „Jejich mladí voliči se o politiku nezajímají a ani jejich ochota jít volit není valná," doplnila.

Komunistům v prosinci přibylo hlasů na 8,2 procenta z listopadových 7,1 procenta, ČSSD zůstala na 6,4 procenta. Podle STEM je intenzita vazby příznivců k sociální demokracii velmi slabá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Myslíte, že další volby vyhrajete?

Aspoň mi to vyplývá z toho, co tvrdíte, že se připravujete na nápravu škod po této vládě. Zajímá mě, z čeho usuzujete, že to příště vyhrajete, když teď jste to nedokázali? Vyhodnotili jste si třeba to, proč tomu tak bylo? Na co jste přišli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sleva 30%? Ne, 0. Black Friday se blíží a pasti už jedou

19:45 Sleva 30%? Ne, 0. Black Friday se blíží a pasti už jedou

28. listopadu začne slevové šílenství black friday. Prodejci každoročně slibují výhodné nákupy, ale …