Šabatová létá na koštěti. Výsměch šéfa motoristů za „zaseté silnice, sklizená auta“. Nejen jeho

23.09.2022 7:32 | Ze sítí

Někdejší ombudsmanka, signatářka a mluvčí Charty 77 Anna Šabatová, která vede do pražských komunálních voleb koalici Solidarita, vzbudila poprask pro svůj recept, jímž chce řešit problémy dopravy v hlavním městě. V debatě CNN Prima NEWS se v důsledku klimatických změn zasazovala za pěší dopravu a prohlásila, že „kdo staví silnice, seje auta“. Výsměch na sebe nenechal dlouho čekat.

Šabatová létá na koštěti. Výsměch šéfa motoristů za „zaseté silnice, sklizená auta“. Nejen jeho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

„Uvědomme si, že žijeme ve městě, které stojí před klimatickou krizí,“ řekla kandidátka na primátorku Anna Šabatová. „My samozřejmě podporujeme veřejnou dopravu a také pěší dopravu. Ten, kdo staví silnice, v podstatě seje auta. Je to teorie dopravní indukce a musíme začít přemýšlet jinak,“ uvedla při debatě jednička společné kandidátky ČSSD a Zelených v Praze, tedy i kandidátka na pražskou primátorku.

Nápad zřejmě nebude pouze z hlavy Šabatové, podobná slova již v květnu pronesl zastupitel za Prahu 3 Matěj Michalk Žaloudek, který je na společné kandidátce nejvýše postaveným kandidátem Zelených, je na třetím místě kandidátky.

„Nechápou, že kreslit silnice, je úplně stejné ‚sociální inženýrství‘ jako kreslit někde cyklostezku. Kdo seje silnice, sklízí auta, kdo seje pěší zóny, sklízí živé a příjemné ulice. Kdo postaví tramvajové koleje, pomůže přepravit ekologicky miliardy lidí,“ napsal tehdy ve svém tweetu.

Kriticky na aktuální vyjádření Šabatové zareagovala bývalá redaktorka Českého rozhlasu Jana Hrbková: „Šabatka by měla raději mlčet,“ okomentovala na svém twitteru Šabatové řešení pohybu v Praze.

Pobavení nad Šabatovou neskrýval zakládající člen ODS Petr Paulczynski. „To vejde do dějin,“ reflektoval na svém twitteru slova kandidátky na primátorku.

„Výkřik ‚kdo staví silnice, seje auta‘ Anny Šabatové má potenciál zlidovět, je přesvědčen diskutér Petr Lutonský.

„Prostě Andulka Šabatová na Hrad. To dáme, Petr Macinka, ne?“ vyjádřil se na adresu Šabatové také bývalý člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil.

„Kdo staví silnice, seje auta. Kdo seje auta, sklidí bouři,“ obrátila se ve svém komentáři na kandidáta na pražského primátora Motoristů sobě Petra Macinku i komentátorka Karolina Stonjeková.

Macinka následně na sociální síti přemítal o tom, zda se Šabatová po Praze pohybuje „na koštěti“. „Když tak poslouchám neuvěřitelné řeči paní Šabatové o dopravě v Praze, začínám mít pocit, že ona sama se nejspíš přesouvá na létajícím koštěti. Nijak jinak si podstatu její existence už nedovedu vysvětlit,“ rýpl si do bývalé veřejné ochránkyně práv.

Podle Šabatové je třeba zcela změnit přístup k řešení dopravy v metropoli. Jedním z důvodů je podle bývalé ombudsmanky také fakt, že počet obyvatel hlavního města roste. A dokonce v něm nyní žije asi o 300 tisíc lidí více, než uvádějí oficiální statistiky. Ty totiž vycházejí z hlášení trvalých bydlišť. „Mělo by se s tím něco dělat, aby Praha dostávala daně za ty, kteří tam nejsou hlášeni, ale prakticky tam žijí. Praha se musí připravovat i budováním dopravní infrastruktury,“ dodala kandidátka na primátorku za koalici Solidarita (ČSSD, Zelení, Idealisté, Budoucnost).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

8:07 Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

Danuše Nerudová, i když si to ve své politické prostotě možná ani sama neuvědomuje, slouží Andreji B…