Sadismus, poznamenal David Rath k návrhu, aby šel znovu do vazby

29. 4. 2015 10:42

Žalobce Petr Jirát dnes soudu navrhl, aby zdravotní stav bývalého poslance Davida Ratha, který je po nedělní nehodě na kole v pracovní neschopnosti a nechodí k hlavnímu líčení, přezkoumal soudní znalec. Pokud zjistí, že Rath může k soudu přijít, státní zástupce navrhne vzetí bývalého hejtmana do vazby, protože Rath by se tak podle Jiráta dopustil maření soudního jednání.

Sadismus, poznamenal David Rath k návrhu, aby šel znovu do vazby
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath před soudní síní
reklama

Trestní senát Roberta Pacovského dostal lékařskou zprávu o propuštění Ratha z kladenské nemocnice a nařídil odborné zhodnocení zdravotního stavu v jeho bydlišti v Hostivici. Tři dny hlavního líčení, které byly v plánu tento a příští týden, soudce zrušil, a jednání odročil na 11. května.

Podle Rathova obhájce je Jirátův návrh v rozporu s etikou, možná i nezákonný

Jirát navrhl, aby Rathův stav přezkoumal znalec hlavně proto, že se obává maření hlavního líčení. Pokud je Rath sice v neschopnosti, může ale k soudu dorazit, pak chce žalobce navrhnout vzetí exposlance do vazby. Rathův advokát Adam Černý to označil za "nepřípustný nátlak" na klienta a návrh v rozporu s etikou. Obhajoba podle něj může v určitém případě Jirátův postup napadnout jako nezákonný.

Rath považuje Jirátův návrh za potvrzení toho, že jde o politický proces

„Zkoumání zdravotního stavu se nebráním. Vazba za bezvědomí je návrh hodný Urválka z 50. let. Jen další potvrzení, že jde o politický proces,“ řekl Rath serveru Lidovky.cz.

Na otázku, zda nemá žalobce pravdu, že průtahy jsou již neúnosné, odpověděl: „Proč nezkoumal zdravotní stav přísedících, když byli v lázních? Prostě dvojí metr, to mě nepřekvapuje.“

Stres z hrozící vazby může Rathovi podle jeho slov vyvolat trvalé psychické následky. „Není mi dobře a zhoršovat můj stav dalším stresem hraničí se sadismem,“ uvedl bývalý středočeský hejtman.

Hlavní líčení zkomplikoval Rathův pád z kola

Program hlavního líčení se zkomplikoval v pondělí, kdy Rath k soudu nedorazil, protože v neděli spadl z kola na cyklostezce na Kladensku. Údajně byl v bezvědomí a záchranka ho převezla do nemocnice. Lékaři ho v úterý propustili do domácího léčení. Podle serveru Blesk.cz odjel z nemocnice v autě, seděl na místě spolujezdce a měl zavázanou ruku.

Rath je obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce, které se údajně dopouštěl jako někdejší hejtman Středočeského kraje při veřejných zakázkách ve stavebnictví a zdravotnictví. Podle vyšetřovatelů bral úplatky, hrozí mu až 12 let vězení. Rath obvinění odmítá a tvrdí, že tendry nebylo možné kvůli vícenásobné kontrole ovlivnit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT dělá rozdíly? Minář lepší než Klaus? Po včerejším sólu je zle

14:23 ČT dělá rozdíly? Minář lepší než Klaus? Po včerejším sólu je zle

Poslanec Patrik Nacher si na twitteru stěžoval na dvojí přístup České televize. Zatímco zakladatelé …