Samé lži, vypočítává exministr Jaroslav Bašta informace kolem Donbasu. A píše, kdo lže nejvíc

9. 9. 2014 14:01

Bývalý ministr Jaroslav Bašta se rozepsal o tom, čím se podle něj válka na Ukrajině nesmazatelně zapíše do dějin. Bude prý vedena jako „válka lhářů“. O této válce totiž podle něj lžou všichni - Ukrajina, Rusko, stejně jako EU a USA.

Samé lži, vypočítává exministr Jaroslav Bašta informace kolem Donbasu. A píše, kdo lže nejvíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Podle něj dochází na východě Ukrajiny již od dubna k občanské válce. Domobranci z východu dokázali překvapivě účinně čelit až sedminásobné převaze vyzbrojené armády. Podle Bašty je zřejmé, že by se jim to nemohlo povést bez ruské techniky, dodávané přes hranice. Právě ta je předmětem lži - Rusko ji vehementně popírá, Západ zase zveličuje.

Pak Bašta spekuluje, že podobně Kyjev možná spekuloval i se sestřeleným malajsijským letadlem. Mohlo se prý jednat o pokus o „internalizaci“ konfliktu a vyprovokování Západu k vojenskému útoku na Rusko. Byť se to nepovedlo, prezentace sestřelení je podle Bašty vrcholný výkon válečného lhaní.

Kardinální chybou Kyjeva podle Bašty bylo ostřelování civilních čtvrtí, kvůli kterému už armáda nečelí šesti tisícovkám domobranců, ale zhruba dvaceti pěti tisícům odhodlaných bojovníků. Armáda tomu nedokáže čelit, zejména kvůli nekvalitnímu vedení, vybíranému podle politického klíče. Tím se podle Bašty ukrajinská armáda „afrikanizovala“, tedy přijala taktiku afrických armád, kde se neschopnost kompenzuje krutostí.

Celý text Jaroslava Bašty ZDE.

Ani o tom se příliš nemluví. Proto podle Bašty Kyjev ve válce lží vysoko vede. „V tomto ohledu je mu ČR až bratrsky blízko,“ dodává bývalý ministr. Jako příklad uvedl mlčení českých médií o úspěších separatistů, ze kterých vyjádřilo obavy dokonce i ministerstvo zahraničí USA.

Server Prvnízprávy.cz k jeho úvaze přináší nejnovější příklad údajného kyjevského lhaní, které ale tentokrát bylo odhaleno. Prezident Porošenko při návštěvě ohroženého přístavu Mariupol uvedl, že na summitu NATO dohodl dodávky moderních zbraní pro ukrajinskou armádu, které jí prý pomohou zvítězit. Dodavateli měly být USA, Francie, Itálie, Polsko a Norsko. Jenže všech pět členských zemí během několika hodin popřelo, že by existovala jakákoliv dohoda na dodávce zbraní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…