Sankce nejsou vstřícný krok, dopadů se neobávám, říká turecký ambasador

15.10.2019 18:10

Ankara nepovažuje omezení vývozu zbraní z Česka za vstřícný krok, jeho dopadů se však neobává. Ohledně svého vojenského angažmá v severní Sýrii žádá solidaritu od zemí NATO. Předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) to dnes na setkání řekl turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali. Kubera vyzývá k mírovému řešení konfliktu, protiturecké sankce podporuje.

Sankce nejsou vstřícný krok, dopadů se neobávám, říká turecký ambasador
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velvyslanec Turecké republiky Ahmet Necati Bigali

Bigali po setkání tlumočil stanovisko své vlády, že Turecko od zbylých členů Severoatlantické aliance očekává ve věci Sýrie solidaritu, a nikoliv kritiku. Omezení vývozu zbraní do Turecka, které v pondělí schválili čeští vrcholní představitelé, nepovažuje za vstřícný krok. Jeho dopadu se však s ohledem na malý objem dodávek neobává.

Kuberův postoj je podle něj plně ve shodě se stanoviskem českého ministerstva zahraničí, které dává přednost diplomatickému řešení před vojenským konfliktem. Bigali mu na to údajně odvětil, že mírové řešení situace nebylo možné. Představa Turecka, že se uprchlíci vrátí do pohraničního pásma v severní Sýrii, je podle předsedy Senátu naivní.

Protiturecké sankce v podobě zastavení vývozu zbraní, ale i dalších ekonomických opatření, Kubera podporuje, byť podle něj mají spíše symbolický význam. Obecně mírnou reakci evropských zemí na turecký útok dal do souvislosti s vydíracím potenciálem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jenž pohrozil, že do Evropy pustí miliony uprchlíků umístěné v Turecku.

Situací v Sýrii se podle Kubery bude zabývat bezpečnostní výbor Senátu.

Invazi do severovýchodní Sýrie zahájilo Turecko ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

V pondělí se s tureckým velvyslancem sešel také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který zopakoval, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení situace v Sýrii. Vyzval Turecko k zastavení vojenské akce. S velvyslancem Petříček mluvil také o tom, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, ale umírají i civilisté.

Turecký útok v Sýrii odsoudila řada západních zemí. Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí dohodli na koordinaci omezení vývozu zbraní do Turecka. Česko k tomuto kroku přistoupilo v tentýž den. Dnes o situaci v Sýrii má jednat Sněmovna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…