Saša Vondra: Lezli jsme do zadku, dělali z nás hadr na podlahu. A co z toho máme

18.09.2014 12:12

Bývalý ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra na blogu Pravybreh.cz vysvětluje, proč si z nás v Bruselu při obsazování postů v nové Evropské komisi udělali hadr na podlahu. Ačkoliv se objevují různá bláznivá vysvětlení, pravou příčinou je prý politika Andreje Babiše, který si na vidle nadšeně sám naběhl.

Saša Vondra: Lezli jsme do zadku, dělali z nás hadr na podlahu. A co z toho máme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Anketa

Jste rádi, že jsme členy Evropské unie?

22%
78%
hlasovalo: 22143 lidí

Posazení Věry Jourové do křesla evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví je neúspěchem, už proto, že vláda slibovala portfolio dopravy, energetiky nebo územního rozvoje. O něm hlasitě snila i sama nominantka, třebaže se již před vyhlášením psalo, že tento rezort dostane Rumunsko.

Výsledek je podle Vondry pro Česko tristní už proto, že v oblasti justice má komise minimální kompetence. Naše komisařka tak bude uvádět do života úřad evropského veřejného prokurátora, stíhajícího defraudanty evropského rozpočtu. Ochrana spotřebitele vypadá lákavě, ale jen do zjištění, že jsou z toho vyňaty potraviny a digitální technologie, které mají vlastní komisaře. Dominantním tématem tedy zůstane rovnost pohlaví a diskriminace.

Celý článek ZDE

Pátrání po viníkovi českého neúspěchu je podle Vondry neobyčejně půvabné. Zejména vysvětlování „eurohujerů“, kterak pykáme za hříchy Václava Klause, je podle něj komické, protože již rok prezident i obě vlády „lezou EU do zadku“, jak to jen jde. Miroslav Kalousek zase tvrdí, že za vše může Sobotkova neloajalita v sankcích proti Rusku, což ale hatí fakt, že Slováci, kteří byli proti ještě ostřeji, vyfoukli silný rezort dopravy.

Po takové blamáži je prý na místě rezignace. „Kdyby měla Věra Jourová, jak kdysi říkal Mirek Topolánek, `koule`, tak by funkci složila,“ píše Vondra. Jenže to prý neudělá, protože by přišla o královské peníze a její strana o přízeň frakce liberálních demokratů, jejichž je členem. A Vondra si myslí, že právě z toho důvodu si lucemburský předseda komise udělal z České republiky hadr na podlahu.

Aliance liberálních demokratů totiž nemá nic společného s liberalismem, protože sdružuje levicové strany, prosazující místo svobody práva různých menšin, klimatické lobby či homosexuálů. A právě proto tolik prahne po portfoliu antidiskriminace. Dá se očekávat, že militanti z „liberální“ frakce budou Jourovou tlačit k aktivismu právě v těchto otázkách.

„Takže kdo za ten průšvih – kromě slabého premiéra – může? Přece Andrej Babiš. To on dovedl ANO do ALDE, to on tlačil ženu a sliboval, že s ní Česko udělá terno. Věřme, že to aspoň povede k prohlédnutí, kde hnutí ANO skutečně stojí,“ myslí si Vondra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …