Savčenková propojila snajpry z majdanu s ukrajinskými politiky. Co následovalo? Obvinění z přípravy puče, zbavení imunity, zatčení

22.03.2018 16:02

Bývalá vojenská pilotka a v současné době ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková obvinila ukrajinského zákonodárce z přímého napojení na odstřelovače, kteří během událostí kyjevského majdanu na náměstí Svobody v Kyjevě stříleli na protivládní demonstranty. Savčenková byla následně obviněna z příprav státního převratu a z údajného záměru zaútočit na ukrajinský parlament ručními granáty a automatickými zbraněmi. Ukrajinský generální prokurátor vyzval zákonodárce k tomu, aby Savčenkovou zbavili poslanecké imunity.

Savčenková propojila snajpry z majdanu s ukrajinskými politiky. Co následovalo? Obvinění z přípravy puče, zbavení imunity, zatčení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinská politička a bývalá vojenská pilotka Nadija Savčenková

Nadija Savčenková měla novinářům sdělit, že v době kulminujícího kyjevského majdanu bylo vidět údajně ukrajinského politika Andrije Parubije, klíčového organizátora tehdejších protivládních demonstrací, jak vpouští odstřelovače do hotelu, který těsně sousedí s kyjevským náměstím Svobody.  

O několik hodin později se ale Savčenková Parubijovíi omluvila s tím, že zaměnila jméno a prstem ukázala na jiného ukrajinského poslance, Sergeje Pašinského.

Zprávu o „výbušném“ vyjádření Savčenkové přinesla respektovaná zpravodajská agentura Associated Press (APA) a vzápětí ji převzaly dva americké deníky, NY Times a The Washington Post.

Co se týče odstřelovačů na majdanu, ti nebyli dosud identifikováni. Svou palbou v únoru roku 2014 usmrtili spoustu demonstrantů, což v té době akcelerovalo bouřlivé reakce ukrajinské veřejnosti, které následně vyústily odstavením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Jak APA zmiňuje, Parubij ani Pašinský se k obviněním ze strany bývalé pilotky dosud nevyjádřili.  

S granáty na parlament...

Reakce ale přišla ze strany ukrajinského generálního prokurátora Jurije Lucenka. Ten Savčenkovou obvinil ze snahy o svržení vlády a vyzval zákonodárce k tomu, aby političku zbavili poslanecké imunity. Podle Lucenka je Savčenková podezřelá z toho, že měla plánovat útok na budovu parlamentu s „ručními granáty“ a „automatickými zbraněmi“.

Podle aktuálních informací ve čtvrtek 22.3. zákonodárci Savčenkovou poslanecké imunity skutečně zbavili a ta byla agenty tajné služby SBU zatčena přímo na půdě ukrajinského parlamentu.  

Savčenková se doma na Ukrajině proslavila tím, že strávila dva roky v ruském žaláři pro údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Savčenková měla podle Rusů v roli pilotky působit jako letecký návodčí pro minometnou palbu, která oba žurnalista zabila.

Bývalá pilotka si v Rusku měla odsedět 22 let. Poté, co ale její odsouzení vyvolalo pobouření na mezinárodní scéně, dostala Savčenková prezidentskou milost. Po svém návratu na Ukrajinu byla vítána jako hrdinka.

Savčenková patří mezi hlasité kritiky současného ukrajinského režimu a kabinetu Petra Porošenka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jonáš Kříž

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jako u blbečků na dvorečku. Spolupachatelé z Fialovy vlády nic nedělají a někdo si na tom mastí kapsu. Okamura naznačil více

19:55 Jako u blbečků na dvorečku. Spolupachatelé z Fialovy vlády nic nedělají a někdo si na tom mastí kapsu. Okamura naznačil více

„Vláda z nás udělala nejlepší bankomat v Evropě,“ shrnul Tomio Okamura současnou uprchlickou sociáln…