Savčenková propojila snajpry z majdanu s ukrajinskými politiky. Co následovalo? Obvinění z přípravy puče, zbavení imunity, zatčení

22.03.2018 16:02

Bývalá vojenská pilotka a v současné době ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková obvinila ukrajinského zákonodárce z přímého napojení na odstřelovače, kteří během událostí kyjevského majdanu na náměstí Svobody v Kyjevě stříleli na protivládní demonstranty. Savčenková byla následně obviněna z příprav státního převratu a z údajného záměru zaútočit na ukrajinský parlament ručními granáty a automatickými zbraněmi. Ukrajinský generální prokurátor vyzval zákonodárce k tomu, aby Savčenkovou zbavili poslanecké imunity.

Savčenková propojila snajpry z majdanu s ukrajinskými politiky. Co následovalo? Obvinění z přípravy puče, zbavení imunity, zatčení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinská politička a bývalá vojenská pilotka Nadija Savčenková

Nadija Savčenková měla novinářům sdělit, že v době kulminujícího kyjevského majdanu bylo vidět údajně ukrajinského politika Andrije Parubije, klíčového organizátora tehdejších protivládních demonstrací, jak vpouští odstřelovače do hotelu, který těsně sousedí s kyjevským náměstím Svobody.  

O několik hodin později se ale Savčenková Parubijovíi omluvila s tím, že zaměnila jméno a prstem ukázala na jiného ukrajinského poslance, Sergeje Pašinského.

Zprávu o „výbušném“ vyjádření Savčenkové přinesla respektovaná zpravodajská agentura Associated Press (APA) a vzápětí ji převzaly dva americké deníky, NY Times a The Washington Post.

Co se týče odstřelovačů na majdanu, ti nebyli dosud identifikováni. Svou palbou v únoru roku 2014 usmrtili spoustu demonstrantů, což v té době akcelerovalo bouřlivé reakce ukrajinské veřejnosti, které následně vyústily odstavením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Jak APA zmiňuje, Parubij ani Pašinský se k obviněním ze strany bývalé pilotky dosud nevyjádřili.  

S granáty na parlament...

Reakce ale přišla ze strany ukrajinského generálního prokurátora Jurije Lucenka. Ten Savčenkovou obvinil ze snahy o svržení vlády a vyzval zákonodárce k tomu, aby političku zbavili poslanecké imunity. Podle Lucenka je Savčenková podezřelá z toho, že měla plánovat útok na budovu parlamentu s „ručními granáty“ a „automatickými zbraněmi“.

Podle aktuálních informací ve čtvrtek 22.3. zákonodárci Savčenkovou poslanecké imunity skutečně zbavili a ta byla agenty tajné služby SBU zatčena přímo na půdě ukrajinského parlamentu.  

Savčenková se doma na Ukrajině proslavila tím, že strávila dva roky v ruském žaláři pro údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Savčenková měla podle Rusů v roli pilotky působit jako letecký návodčí pro minometnou palbu, která oba žurnalista zabila.

Bývalá pilotka si v Rusku měla odsedět 22 let. Poté, co ale její odsouzení vyvolalo pobouření na mezinárodní scéně, dostala Savčenková prezidentskou milost. Po svém návratu na Ukrajinu byla vítána jako hrdinka.

Savčenková patří mezi hlasité kritiky současného ukrajinského režimu a kabinetu Petra Porošenka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman, lidská troska. Klaus, děs.“ Miliardář Janeček si pustil pusu na špacír

20:00 „Zeman, lidská troska. Klaus, děs.“ Miliardář Janeček si pustil pusu na špacír

Hostem Standa Show byl matematik, vizionář a podnikatel Karel Janeček. „Nějaká omezení dávají smysl.…