Schmarcz ohromil srovnáním: Marian Kočner a Jana Nagyová

4. 9. 2020 12:43

Politický komentátor Martin Schmarcz  se v komentáři na serveru Info.ca rozepsal o dopadech kriminilizace politiky v Česku a na Slovensku, kde padly vlády právě v důsledku kriminálních kauz. Nabízí srovnání případů podnikatele Mariána Kočnera a Jany Nagyové.

Schmarcz ohromil srovnáním: Marian Kočner a Jana Nagyová
Foto: Repro Youtube
Popisek: Marian Kočner
reklama

„Petr Nečas ani Robert Fico se nemohou vykroutit z dopadů svých rozhodnutí. Bývalý český premiér z toho, jak velkou moc svěřil do rukou Jany Nagyové, ačkoli byl dlouhodobě varován před neblahými důsledky. Expředseda slovenské vlády se zase nedokázal vypořádat s mafiemi, které významně ovlivňují nejen ekonomický, ale i veřejný život u našich sousedů,“ píše s tím, že ani jeden z nich se zjevně nedopustil spektakulárních činů, z nichž byli veřejně nařčeni, což předznamenalo jejich pád.

V obou zemích tak podle něj podobu demokracie zásadně ovlivnila nepodložená kriminální nařčení, ze kterých minimálně v Česku po letech příliš nezbylo. Poukazuje na neblahé důsledky, jaké taková kriminalizace politiky obecně má pro nás jako pro společnost.

„V Česku proběhl takřka puč, kdy padla nejen jedna vláda, ale moc na půl roku převzal neústavním způsobem prezident, který nerespektoval výsledek svobodných voleb, dosadil si vlastní kabinet a uvedl do pohybu děje, jejichž důsledky pociťujeme dodnes. Na Slovensku neustále živená hysterie nakonec přivedla k vládě netransparentní slepenec, v němž prim hrají populisté a egomaniaci a všemu šéfuje Igor Matovič, slovenská obdoba Andreje Babiše,“ pokračuje Schmarcz.

V politice se má podle komentátora rozhodovat politickými prostředky. Pokud se místo ekonomické reformy, obrany svobody či solidarity stane narativem vládců „trestání kriminálních předchůdců“, je zle: „Igor Matovič a Andrej Babiš tak místo vysvětlování vlastních chyb a omylů mohou občanům vždy říkat: „Chcete snad, aby se vrátili ti zločinci?“ Dokud to bude fungovat, tak nám místo rozumu a práva budou vládnout emoce a „lynč ulice,“ upozorňuje Schmarcz.

Závěrem připomíná, že předsudky vůči standardním demokratickým stranám, neschopnost oddělovat parlamentní a represivní moc, respektovat rozsudky soudů a ctít presumpci neviny nevedou k ničemu dobrému. „Kriminalizace politiky demokracii v Česku a na Slovensku nijak nevylepšila. Vnesla do ní více iracionality, hysterie a falše,“ připomíná Schmarcz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…