Schmarcz rozebral zahraniční politiku: Sympatický Petříček, sympatický Vystrčil. Babiš má nečekaně blízko k USA. A Zeman, to je spíš ruský gubernátor

14.08.2020 14:30

Komentář Michala Schmarcze na serveru Info.cz se tentokrát věnuje návštěvě amerického ministra zahraničí Pompea a popisuje, jaká je vlastně česká zahraniční politika. Naše diplomacie je podle něj jako švédský stůl. Podle Schmarcze ji nejvíce ovlivňují zejména prezident Zeman a premiér Babiš. Silnými figurami jsou podle něj také ministr zahraničí Tomáš Petříček a předseda senátu Miloš Vystrčil. To však podle něj není úplně ideální situace.

Schmarcz rozebral zahraniční politiku: Sympatický Petříček, sympatický Vystrčil. Babiš má nečekaně blízko k USA. A Zeman, to je spíš ruský gubernátor
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zahraničí USA Mike Pompeo navštívil prezidenta ČR Miloše Zemana

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36728 lidí

„Pluralita není špatná, ale pokud se týká zahraniční politiky, cení se spíše předvídatelnost a srozumitelnost.“ Začíná svůj komentář Schmarcz, bývalý speechwriter premiéra Mirka Topolánka. Ministr Pompeo přijel do Prahy podle Schmarcze prý proto, aby řešil vliv Ruska a Číny v České republice. „Jako moře lze vidět v jediné kapce, tak i tento jeden den návštěvy amerického ministra ukázal snad vše, co je na české zahraniční politice špatně.“ Schmarcz tvrdí, že jí chybí systém, řád a jasný kurz.

Prezident Zeman se podle něj vůbec neohlíží na oficiální vládní zahraniční politiku a na české národní zájmy. „Cynicky a bezskrupulózně si jede vlastní rusko-čínskou hru.“ Vláda se ho prý bojí a chodí kolem Hradu po špičkách a ještě v bačkorách. Při Zemanově charakteristice si komentátor nebere zrovna servítky: „Zlomyslný stařík vráží České republice a spojencům kudlu do zad, kdykoli má možnost a v kauzách jako novičok či Huawei se vždy neomylně postaví na stranu autoritářů proti vlastní zemi.“  

Premiér Babiš má zase podle něj nečekaně blízko k USA. V doprovodu šéfa BIS Michala Koudelky, Babiš dokonce navštívil sídlo CIA. To podle Schmarcze není obvyklé. Babiš údajně drží nad Koudelkou ochrannou ruku i navzdory Miloši Zemanovi. Pochopení pro USA je však podle komentátora asi to nejlepší, co jde o Babišovi říct.

Ministr zahraničí Petříček je dle Schmazcze asi nejkonzistentnějším hráčem z oné velké čtyřky. Má prý nejlepší vztah ke strukturám NATO a EU. Pokárání však od Schmarcze dostal za Izrael: „Není však úplně nejsilnější figurou a navíc je schopen dopustit se tak fatální chyby, jakou bylo zorganizování článku kritizujícího osadnickou politiku Izraele. Text sice nevybočoval z intencí unijní, spíše proarabské politiky, ale šel proti dlouhodobé linii české podpory židovskému státu, která se odvíjí už od Tomáše Garrigua Masaryka.“

Předseda senátu Vystrčil se zachoval podle Schmarcze správně, když se rozhodl vycestovat na Tchaj-wan, vyčítá mu však, že s sebou přibral pražského primátora Hřiba spolu s vdovou po zesnulém předsedovi senátu Kuberovi. Vystrčil prý  také svůj postoj „devalvuje zbytečně dramatickými gesty.“

„Všechny postoje kromě Zemanova jsou legitimní. Chybí jim ale srozumitelná zastřešující zahraniční politika. Prezident je naopak čitelný až až, jenže nejedná jako hlava českého státu, spíš jako ruský gubernátor,“ shrnuje Schmarzc a dodává: „Petříček s Vystrčilem jsou vcelku sympatické postavy. Což je mnohem víc, než se dá říci o Zemanovi s Babišem, ale na skutečně vysokou třídu v diplomacii to nestačí.“

„Před pár lety jsme se snažili světu prezentovat jako ‚země příběhů‘. Teď spíš působíme jako ‚stát bez zahraniční politiky‘. Pragmaticky vzato je pořád lepší než konzistentní a jednotné zemanovsko-babišovské linie.“ Zakončuje komentátor, ale nadšený ze současné situace evidentně není: „Celkově však absence jasné zahraniční politiky není výhra. Těžko ubráníme naše národní zájmy, když ani nevíme, které to jsou.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…