Schodek rozpočtu se úplně utrhl. Veřejnost bude muset přijmout ozdravné kroky, vzkazují ekonomové

14.03.2023 17:17 | Ze sítí

Hluboký deficit. Tak to vypadá se státním rozpočtem, který jen letos skončil za první dva měsíce se schodkem 120 miliard korun. Jde tak o 40 procent z plánovaného schodku rozpočtu na celý rok. Píše o tom server Novinky.cz, který zároveň spekuluje nad tím, zda bude muset vláda deficit v letošním roce navyšovat.

Schodek rozpočtu se úplně utrhl. Veřejnost bude muset přijmout ozdravné kroky, vzkazují ekonomové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V letošním roce by měl státní rozpočet skončit se schodkem 295 miliard korun, je však možné, že bude ještě vyšší. V únoru totiž činil 119,7 miliardy korun. Ekonom Komerční banky Jaromír Gec se tak domnívá, že se vládě Petra Fialy (ODS) nepodaří udržet letošní schodek pod 300miliardovou hranicí. „Reálnější odhad letošního deficitu je spíše někde kolem 315 miliard korun,“ uvedl Gec.

Ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil se však domnívá, že se to podařit může. „Osobně se navíc kloním k názoru, že by nás ekonomický vývoj v roce 2023 mohl překvapit spíše pozitivně, což se následně projeví i na státním rozpočtu. Cíl deficitu poblíž 300 miliard tak považuji nadále za dosažitelný," sdělil.

Hradil následně hovořil o tom, že vláda se v současné době může vydat buď cestou pravicového, levicového nebo populistického řešení. 

K celé věci se pak vyjádřil i ekonom České spořitelny Michal Skořepa, podle nějž není podstatné, zda Fialova vláda zvolí konsolidaci prostřednictvím tlumení výdajů nebo naopak zvyšování příjmů. „Především musí najít politickou odvahu k takovým krokům a schopnost komunikovat tyto kroky tak, aby je veřejnost přijala jako nezbytné pro zdravý vývoj českých veřejných financí,“ konstatoval.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…