Schodek rozpočtu se úplně utrhl. Veřejnost bude muset přijmout ozdravné kroky, vzkazují ekonomové

14.03.2023 17:17 | Ze sítí

Hluboký deficit. Tak to vypadá se státním rozpočtem, který jen letos skončil za první dva měsíce se schodkem 120 miliard korun. Jde tak o 40 procent z plánovaného schodku rozpočtu na celý rok. Píše o tom server Novinky.cz, který zároveň spekuluje nad tím, zda bude muset vláda deficit v letošním roce navyšovat.

Schodek rozpočtu se úplně utrhl. Veřejnost bude muset přijmout ozdravné kroky, vzkazují ekonomové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V letošním roce by měl státní rozpočet skončit se schodkem 295 miliard korun, je však možné, že bude ještě vyšší. V únoru totiž činil 119,7 miliardy korun. Ekonom Komerční banky Jaromír Gec se tak domnívá, že se vládě Petra Fialy (ODS) nepodaří udržet letošní schodek pod 300miliardovou hranicí. „Reálnější odhad letošního deficitu je spíše někde kolem 315 miliard korun,“ uvedl Gec.

Ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil se však domnívá, že se to podařit může. „Osobně se navíc kloním k názoru, že by nás ekonomický vývoj v roce 2023 mohl překvapit spíše pozitivně, což se následně projeví i na státním rozpočtu. Cíl deficitu poblíž 300 miliard tak považuji nadále za dosažitelný," sdělil.

Hradil následně hovořil o tom, že vláda se v současné době může vydat buď cestou pravicového, levicového nebo populistického řešení. 

K celé věci se pak vyjádřil i ekonom České spořitelny Michal Skořepa, podle nějž není podstatné, zda Fialova vláda zvolí konsolidaci prostřednictvím tlumení výdajů nebo naopak zvyšování příjmů. „Především musí najít politickou odvahu k takovým krokům a schopnost komunikovat tyto kroky tak, aby je veřejnost přijala jako nezbytné pro zdravý vývoj českých veřejných financí,“ konstatoval.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…