Schováno pod nouzový stav: Vnitro podle Hlídače státu navrhuje nový paragraf, který by umožnil výmluvy

20.10.2020 22:49

Ředitel projektu Hlídač státu Michal Bláha v pořadu K věci na CNN Prima NEWS upozorňuje na novelu krizového zákona z pera Ministerstva vnitra, na základě které by stát neposkytoval informace o přípravě a řešení krizových situací, píše iDNES.cz.

Schováno pod nouzový stav: Vnitro podle Hlídače státu navrhuje nový paragraf, který by umožnil výmluvy
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček
reklama

„Ministerstvo vnitra bylo vždycky ten hráč v legislativě, který se snažil omezovat právo na informace, většinou s nějakými odůvodněními, která nebyla příliš reálná,“ uvedl Bláha. Zmiňuje například nákupy roušek v Číně, kdy veřejnost chtěla vědět, za jakých podmínek se nakupují. „Asi jim to přišlo otravné,“ podotkl k pozměňovacímu zákonu o přístupu k informacím.

Pod novelu se prý může schovat cokoliv. „Je to paragraf, který přesně může sloužit na libovolné výmluvy. Nejhorší na tom je, že úředník nemusí zdůvodňovat, jakým způsobem by to ohrozilo nouzový stav,“ dodal s tím, že veřejnost by tak neměla snadný přístup k informacím v době krize.

V současné době podle něj stát zveřejňuje zatím vůbec nejvíc informací týkajících se koronaviru. „Pro veřejnost je zveřejněných dostatek dat až na nějaké detaily. Co se týká odborné veřejnosti, tak tam jsou ještě rezervy a je možné zveřejňovat podstatně více,“ sdělil.

Kdyby došlo ke spojení dat státu a údajů od lidí z odborné veřejnosti, měla by prý vláda lepší podklady pro své rozhodování. Zároveň by bylo mnohem lépe odůvodnitelné.

Podle Bláhy by měly například zveřejnit kapacity nemocnic. „Čistě jen kvůli tomu, aby se zabránilo fámám. Za poslední dny se ke mně donesly různé konspirační teorie. Když se tato data zveřejní, zabrání se fámám a panice, že docházejí místa v nemocnicích,“ věří Bláha, že pokud lidé uvidí, že opravdu docházejí místa v nemocnicích, bude to motivace k tomu, aby změnili chování.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…