Schwarzenberg a Pehe unisono gratulují do Rakouska. Je to zážitek

08.12.2016 22:05

Politolog Jiří Pehe a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s ulehčením přivítali zvolení Van der Bellena rakouským prezidentem. Podle Schwarzenberga vyhrál Van der Bellen i proto, že se Rakušané zalekli toho, jak by se mohl chovat Van der Bellenův protikandidát Norbert Hofer. Voliče ale mohl ovlivnit i brexit. Ve Velké Británii sice zvítězili populisté, ale Pehe se domnívá, že nevědí, co si se svým vítězstvím počít. A voliči to vidí.

Schwarzenberg a Pehe unisono gratulují do Rakouska. Je to zážitek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Schwarzenberg v komentáři na blogu Aktuálně.cz konstatoval, že Van der Bellen jako politik začínal v politice hodně nalevo, ale postupem času se posunul do levého středu. A přesto, že je takto orientován, nebo možná právě proto, přesvědčivě vyhrál přímé prezidentské volby a jasně porazil Norberta Hofera ze strany svobodných.

„Jednak zde byla, jak vyplývá z různých průzkumů, obava Rakušanů, že by jim pan inženýr Hofer, jako hlava státu, poškodil pověst v zahraničí, že by všude nebyl přijímán jako vítaný reprezentant Rakouské republiky a demokracie, nýbrž že by byl spíše izolován ve vídeňském hradě. To byl jeden z důvodů,“ konstatoval Schwarzenberg.

„Druhý důvod, který je pro nás také zajímavý, je, že se tentokrát spojila velká část celé demokratické společnosti. Od vídeňského kardinála přes stranu zelených k sociálním demokratům a k valné části strany lidové, která v této otázce byla rozpolcena. To byly hlavní důvody Van der Bellenova vítězství,“ doplnil kníže

Celý komentář naleznete zde

Má to však jeden háček – Norbert Hofer byl jasně stranický kandidát svobodných, který obdržel přes 2 miliony hlasů, což ukazuje, že rakouští svobodní mají velký potenciál. Rakušané jsou totiž frustrovaní, jejich ekonomika churaví. Churaví proto, že na rozdíl od Německa Rakousko neprovedlo nutné strukturální reformy. Schwarzenberg proto doufá, že sociálnědemokratická vláda Christiana Kerna dokáže voliče přesvědčit, že je nutné tyto reformy provést, aby se země postavila na nohy.

V podobném duchu se v komentáři pro Český rozhlas vyjádřil i politolog Jiří Pehe. Dospěl k myšlence, že hněv namířený proti globalizaci zatím neochabuje. Jedna část společnosti umí výhod globalizace využít, zatímco další část společnosti se globalizace bojí. Van der Bellenovi mohlo ke zvolení pomoci i zklamání voličů z brexitu.

„Zdá se, že míra tekutého hněvu zatím celkově výrazně neklesá, takže co mohlo v Rakousku rozhodnou měrou přispět k porážce nacionalistických populistů, není náhlé posílení kosmopolitní, s globalizací smířené části společnosti, ale spíše pohled na důsledky vítězství nacionalistů tam, kde už uspěli. Ukazuje se totiž, že tekutý hněv na celý, prý nefunkční systém a jeho politický establishment, sice pomohl k tomu, aby ve Velké Británii a ve Spojených státech politicky zvítězily síly, které tento hněv využívají k politické mobilizaci, ale jejichž vítězství vytváří nakonec pocit chaosu a zmatku,“ shrnul Pehe.

Celý komentář naleznete zde

Političtí zastánci brexitu sice vyhráli, ale podle politologa teď nevědí, co mají dělat dál. Rakušany mohlo ovlivnit i vítězství Donalda Trumpa v USA, nemluvě už o počínání vlád v Polsku a v Maďarsku. I situace v těchto zemích mohla rakouské voliče odradit od zvolení Norberta Hofera.  Pehe doufá, že i voliči v Německu a ve Francii příští rok  pod dojmem brexitu odmítnou populistické politiky.

„Mnohé může tento zatím jen velmi křehký obrat samozřejmě zvrátit. Kupříkladu bankovní krize, jež by mohla nastat v Itálii, a následně v eurozóně, po prohře současného premiéra Mattea Renziho v referendu o ústavních změnách . Anebo nový příval uprchlíků do Evropy v případě, že Turecko přestane plnit dohody s Evropskou unií. Zároveň bude ale hodně záležet na tom, jak si budou dál počínat vítězní populisté. Zatím jejich počínání budí přinejmenším stejné obavy jako trendy a události, které přispěly k jejich vítězství,“ uzavřel Pehe.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…