Amnestií, kterou vyhlásil na Nový rok prezident Václav Klaus a která je široce kritizována, se bude ve středu zabývat také česká vláda. Schwarzenberg už také na stranické půdě jasně vyslovil názor, že pokud stát - a prezident je jako ústavní instituce reprezentantem státu - poruší práva občanů, musí se k situaci stát postavit čelem a najít způsob jak poškození kompenzovat, vysvětlil dnes ČTK Kalousek. Lídrovi strany a jejímu prezidentskému kandidátovi podobná problematika podle něj „velmi leží na srdci".
Rozpočet zapláče
„Řekl bych, že vyjádření pana předsedy naši partneři vyslechli s pochopením. Zatím se ale samozřejmě nedá tvrdit, že je na tom nějaká shoda," dodal místopředseda TOP 09. Schwarzenbergovi podle Kalouska jde nyní především o to, aby koalice na této myšlence našla společnou řeč. „Nevíme zatím, jakých opatření se to bude týkat a v jakém rozsahu," zdůraznil Kalousek. Doplnil, že pro něj jako pro ministra financí jde o „bolestivou zprávu", které je však jen těžko možné se bránit.
Klausova amnestie je kritizována mimo jiné proto, že zastavuje trestní případy, které trvají déle než osm let a u nichž je případná trestní sazba do deseti let. Poškození a oběti v těchto případech budou po ukončení trestního řízení muset své případné nároky vznášet složitějším způsobem v civilním řízení, kde navíc platí tříletá promlčecí lhůta. Skupina senátorů se hodlá obrátit na Ústavní soud, aby právě tuto část amnestie zrušil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp