Schwarzenberg k Johnu McCainovi: Vy tlučhubové! Dej mu Pánbůh věčné světlo

28. 8. 2018 7:08

Čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se vyjádřil k úrmtí amerického senátora Johna McCaina.

Schwarzenberg k Johnu McCainovi: Vy tlučhubové! Dej mu Pánbůh věčné světlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Zemřel John McCain. Velký hrdina a jeden z nejvýznamnějších senátorů Spojených států, rovněž svého času kandidát na prezidenta. Teď, když se už nemůže bránit, odvolávají se na něj různí tlučhubové. Ovšem většinou zcela mylně a s naprostým nepochopením jeho osobnosti,“ poznamenal Schwarzenberg.

„John McCain zažil v zajetí za války ve Vietnamu nejkrutější zacházení v tamních věznicích a táborech. Všemu, jak známo, odolal, vrátil se jako opravdový hrdina domů a posléze vstoupil do politiky. Ano, volil často jasná a přímá slova a podle svých zkušeností byl největším odpůrcem všech diktátorů a totalitních režimů. Věděl totiž, co to znamená. Zároveň to byl člověk naprosto férový,“ uvedl Schwwarzenberg.

„Když vedl prezidentskou kampaň a jeden z přítomných ve volebním shromáždění sprostě napadl druhého kandidáta, pozdějšího prezidenta Baracka Obamu, John McCain ho ihned přerušil a pravil: ‚S Barackem Obamou máme často velmi odlišné názory, ale upozorňuji vás, že je to naprosto čestný člověk.‘ To byl John McCain. Dej mu Pánbůh věčné světlo,“ uzavřel Schwarzenberg.

Přežil mučení, soupeřil s Obamou

Senátor John McCain byl jako voják déle než pět let vězněm vietnamských komunistů. Přežil mučení a po návratu domů se dal na politickou dráhu, která začala v roce 1982. V letech 2000 a 2008 se ucházel o prezidentský úřad. V roce 2000 však prohrál vnitrostranický republikánský souboj s Georgem W. Bushem. V roce 2008 mezi republikány uspěl, ale v celostátním republikovém klání ho porazil demokratický protikandidát Barrack Obama. Server USA Today k tomu poznamenal, že vzhledem k tehdejší společenské atmosféře McCain v podstatě neměl šanci Obamu porazit.

Senátorem za stát Arizona byl opakovaně zvolen v letech 1992, 1998, 2004, 2010 a 2016. V těchto letech usiloval o reformu v oblasti financí politických kampaní i o reformu imigrační politiky Spojených států. V roce 2015 se dostal do konfliktu s prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem. Trump zpochybňoval McCainovo působení v armádě v roli pilota amerického námořnictva a tvrdil, že si víc cení vojáků, kteří se nenechali zajmout.

Rivalita mezi těmito dvěma muži vydržela až do senátorovy smrti. McCain Trumpa opakovaně kritizoval. Především za jeho zahraniční politiku a příliš vstřícný přístup k Rusku.

V roce 2017 McCain oznámil, že mu lékaři našli nádor na mozku. Letos v srpnu dal McCain najevo, že si další léčbu už nepřeje. Po pár dnech bohužel zemřel.

Celý příspěvek Karla Schwarzenberga: 

Zemřel John McCain. Velký hrdina a jeden z nejvýznamnějších senátorů Spojených států, rovněž svého času kandidát na prezidenta. Teď, když se už nemůže bránit, odvolávají se na něj různí tlučhubové. Ovšem většinou zcela mylně a s naprostým nepochopením jeho osobnosti.

John McCain zažil v zajetí za války ve Vietnamu nejkrutější zacházení v tamních věznicích a táborech. Všemu, jak známo, odolal, vrátil se jako opravdový hrdina domů a posléze vstoupil do politiky. Ano, volil často jasná a přímá slova a podle svých zkušeností byl největším odpůrcem všech diktátorů a totalitních režimů. Věděl totiž, co to znamená. Zároveň to byl člověk naprosto férový. Když vedl prezidentskou kampaň a jeden z přítomných ve volebním shromáždění sprostě napadl druhého kandidáta, pozdějšího prezidenta Baracka Obamu, John McCain ho ihned přerušil a pravil: „S Barackem Obamou máme často velmi odlišné názory, ale upozorňuji vás, že je to naprosto čestný člověk.“ 
To byl John McCain. Dej mu Pánbůh věčné světlo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…