Schwarzenberg vytočil Paroubka: V centru Prahy socha „Rakušáka“? A začala jízda

21.08.2020 7:43

Bývalý premiér Jiří Paroubek v komentáři pro server vasevec.cz zhodnotil, že v tomto týdnu četl hned dva články, které se „snaží obhájit otáčku dějinného kormidla zpět do feudální minulosti“. Toto označení od politika sklidily texty poslance Karla Schwarzenberga (TOP 09), jenž se vyjádřil pro obnovení sochy rakouského maršála Josefa Václava Radeckého z Radče, a památkářky Ivany Kalinové Kyzourové. Nit suchou pak Paroubek nenechal ani na sobotní ceremonii u mariánského sloupu. „Byla to další kompromitace katolické církve v naší zemi, která dělá vše pro to, aby urážela lidi jiných vyznání a nejen je,“ spustil.

Schwarzenberg vytočil Paroubka: V centru Prahy socha „Rakušáka“? A začala jízda
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21484 lidí
Prvním takovým článkem, který Paroubkem hnul, měl být „výtvor“ poslance TOP 09 Karla Schwarzenberga, ve kterém Schwarzenberg tvrdí, že by si své místo na Malostranském náměstí opět zasloužila socha českého šlechtice a úspěšného rakouského maršála Josefa Václava Radeckého z Radče.

„Ve svém článku jsem uvedl, proč nevidím jediný důvod, aby se socha rakouského kondotiéra, potlačujícího v 19. století italské národně-osvobozovací hnutí, vrátila na jedno z nejvýznamnějších náměstí v Praze. Notabene na místo, kde počínaje rokem 1928 až do německé okupace, kdy byla odstraněna (1940), byla umístěna socha významného francouzského historika, slavisty a velkého přítele českého národa Ernesta Denise,“ odmítá navrácení sochy významného stratéga Paroubek.

Podle politika by si toto místo zasloužil francouzský profesor mnohem více: „Pokud Radecký prospíval habsburské monarchii, pak Denis svými historickými pracemi o Češích a jejich historii, zejména v pobělohorském období, přispěl v době před I. světovou válkou k tomu, aby francouzské společenské elity vůbec pochopily, že český národ je samostatnou národní a politickou entitou. To bylo důležité i pro ovlivnění francouzských politiků při zahraniční akci T. G. Masaryka, předcházející vznik samostatného československého státu. Naopak, Radecký pro český národ neudělal nic kromě toho, že vedl mj. také české vojáky v rakouském vojsku na jatka v řadě bitev, které vybojoval v zájmu habsburské dynastie.“

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Paroubek má za to, že „ideologickou nesnášenlivostí“ jsou většinou posedlí zastánci symbolů prohnilé habsburské monarchie“. To politik spatřuje i v článku čtvrtečních Lidových novin od památkářky Ivany Kalinové Kyzourové, ve kterém autorka napadá memorandum k obnově Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. To se staví proti umístění mariánského sloupu na Staroměstské náměstí.

„Dámě se nelíbí, že tato elita oboru tvrdí, že kopie sloupu ‚je neautentickým, zcela nevěrohodným dílem, pouhou napodobeninou a banální atrakcí, která rušivě vstoupí do prostoru Staroměstského náměstí‘. Na jiném místě svého článku Kyzourová píše, že se v případě instalace sloupu jedná o ‚instalaci repliky sloupu‘. Tuto instalaci ‚repliky‘ na Staroměstském náměstí ‚doporučil Útvar rozvoje hl. m. Prahy i expertní skupina magistrátu atd.‘. No, pokud tito všichni pánové a dámy z magistrátu doporučili instalaci repliky, tak měli zabránit instalaci napodobeniny mariánského sloupu na jedno z hlavních náměstí města. Sloup není replikou, protože není přesnou kopií původního sloupu. Je vlastně jen hromadou kamení zpracovanou zručným kameníkem, bez jakékoliv historické a umělecké hodnoty,“ míní Paroubek.

Za „vrchol, který korunuje“ článek památkářky, pak spatřuje její úvahu: „Proč platíme Akademii věd, když jeden z jejich ústavů oficiálně zveřejňuje manipulativní politické pamflety pochybné úrovně?“

„To je vrchol nechutnosti, co se může v českých médiích na obranu ‚katolické věci‘ objevit. Ještě by Kyzourová měla na těch 25 či 26 (autorka uvádí 26, pozn. red.) vysoce kvalifikovaných historiků umění poslat Koniáše anebo jiného inženýra lidských duší,“ píše politik s tím, že se vlastně autorka textu domáhá, aby zmínění „drželi ústa“.

Závěrem svého komentáře pak Paroubek zhodnotil i samotnou sobotní ceremonii týkající se mariánského sloupu: „Byla to další kompromitace katolické církve v naší zemi, která dělá vše pro to, aby urážela lidi jiných vyznání a nejen je. Čím více se takto snaží dělat jinou politiku, nežli jakou razí papež František, tím méně je aktivních katolických věřících. A to je jen dobře.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

10:46 Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

Zapomeňte na NATO. Válka bude jinde, píše někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta,…