Schwarzenberg vzpomínal na Havla před dvěma stovkami lidí

18.12.2019 20:40

Jako na osobnost, která dokázala vydržet za normalizace v tichém odboji a každodenní prací bránit demokracii, vzpomínal dnes na Václavském náměstí na Václava Havla doyen pravicové opozice a někdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zhruba dvěma stovkám účastníků vzpomínky na disidenta a politika, který zemřel před osmi lety, řekl, že je třeba bránit svobodu a právní stát a dosáhnout změny, jak toho Havel dosáhl před 30 lety v době sametové revoluce.

Schwarzenberg vzpomínal na Havla před dvěma stovkami lidí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V rámci "Expedice neuhneme 2017" představovala TOP 09 svůj volební program v Únětickém pivovaru. Zúčastnili se čestný předseda Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Martin Plíšek
reklama

„Za svobodu a právní stát musíme vždy bojovat, náš boj úspěšně dotáhnout tak jako on svého času. Samozřejmě jsou vždy lidi, kteří svobodě nepřejí, kteří nazírají na stát jako na politickou divizi svého podniku, proti tomu se musíme postavit,“ odkázal na trestně stíhaného premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Kromě velkých demonstrací, kterých se v posledních měsících účastní desetitisíce Babišových kritiků, je podle Schwarzenberga demokracii třeba bránit drobnou každodenní prací.

Na akci, kde zněly také oblíbené Havlovy písně, dnes na Václavském náměstí vzpomínali i další pamětníci. Nemluvilo se ale pouze o politice. Například herečka Tereza Voříšková zmínila i civilní tvář ikony sametové revoluce. Popsala, jak na filmaře zapůsobilo, když si Havel do ateliérů přišel nechat ostříhat ofinu.

Havel zemřel 18. prosince 2011 na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. Letos by se dožil 83 let. Dramatik a někdejší disident patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…