Sčítací komise předčasně otevřely obálky! Rakouští Svobodní jdou do akce, prezidentské volby možná ještě neskončily

08.06.2016 12:44

Rakouští Svobodní podle očekávání podali stížnost k Ústavnímu soudu týkající se prezidentských voleb, ve kterých jejich kandidát Norbert Hofer prohrál o necelých 31 tisíc hlasů s bývalým šéfem Zelených Alexanderem Van der Bellenem.

Sčítací komise předčasně otevřely obálky! Rakouští Svobodní jdou do akce, prezidentské volby možná ještě neskončily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na spolkového prezidenta Rakouska Norbert Hofer.

Stížnost je obsažena ve stopadesátistránkovém elaborátu, který byl podán na Ústavním soudu jménem vůdce strany Heinzem Christianem-Strachem. „Mohu potvrdit, že jsme včera stížnost obdrželi,“ napsal mluvčí soudu Christian Neuwirth na Twitteru. Přestože po oznámení volebních výsledků před čtrnácti dny samotný Hofer možnost podání oficiální stížnosti odmítal, další stranické špičky tuto možnost nezavrhovaly.

O této variantě v posledních dnech veřejně hovořil především samotný šéf strany Strache. Mnozí politologové však upozorňovali, že Svobodní si s myšlenou podání stížnosti pohrávali od samého počátku, ale pouze potřebovali čas na shromáždění potřebných důkazů. Za podezřelý považují zejména fakt, že zatímco bez sečtení korespondenčních hlasů zvítězil Hofer o téměř čtyři procenta, nakonec jej Van der Bellen o pár desetin procenta přeskočil.

Z některých volebních místností po celém Rakousku navíc přicházely zprávy o nedodržování pravidel při sčítání hlasů. Otázkou tedy jen zůstává, jestli by tyto jednotlivé nesrovnalosti mohly ovlivnit konečný výsledek voleb. Svobodní jsou přesvědčeni, že ano. „My nejsme žádní špatní poražení. Jsme přesvědčeni, že náš kandidát se při dodržování volebního zákona mohl stát prezidentem země,“ konstatoval Strache na dnešní tiskové konferenci.

Nesrovnalosti se podle rakouského deníku Wirtschafts Blatt týkají více než půl milionu hlasů. Pokud Ústavní soud vyslyší stížnost Svobodných, nemusí to však nutně znamenat opakování celých voleb. Volby by se mohly nejvýše opakovat pouze v jednotlivých obvodech či by mohlo dojít jen k opětovnému sečtení hlasů tam, kde došlo k nesrovnalostem. Svobodní mimo jiné poukazují vedle chybného počítání hlasů na předčasné otevření volebních obálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

18:33 „Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

Novinář a velký bojovník proti vládě Andreje Babiše Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem mil…