Sčítají se škody po povodních. Kraje hlásí přes 15 miliard

05.08.2013 22:41

Od velkých záplav uplynuly dva měsíce a kraje mají už konkrétní čísla, na kolik vyšly škody. Celková částka vychází na více než 15 miliard korun, přičemž velkou část, čtyři miliardy, tvoří škody v Praze.

Sčítají se škody po povodních. Kraje hlásí přes 15 miliard
Foto: Jakub Melín
Popisek: Povodně 2013
reklama

"Celkové jednotlivými kraji vyčíslené náklady na obnovu jejich území mimo Prahu činí ke dni 24. 7. 2013 celkem 11 430 799 000 korun," uvedl pro server Aktuálně.cz Michal Žurovec z Ministerstva financí.

Otázkou je, kolik peněz na opravy dostanou kraje od státu. V první fázi vláda uvolnila 757 milionů korun na okamžité řešení problémů, teď se připravuje fáze druhá. Nová částka by měla pokrýt náklady na obnovu toho, co záplavy zničily. Rozhodovat se o ní bude v polovině srpna. Čeká se totiž na vyčíslení škod v Praze.

Na konci července stanovil náměstek primátora Jiří Vávra hranici na čtyřech miliardách s tím, že hranice byla i překročena. Z částky tvoří 2,2 miliardy korun ztráty na majetku města a městských částí, o ty bude metropole nejvíce usilovat. Zbytek z částky připadá na soukromý majetek.

Na červencovém jednání vlády rozhodlo Ministerstvo pro místní rozvoj o tom, že kraje budou moci získat na opravy až 85 procent nákladů. Nejhůře je na tom Ústecký kraj, který v první fázi dostal také nejvíce peněz, a to přes 320 milionů. Na druhém místě byl kraj Středočeský s 220 miliony a pak Praha, která dostala 100 milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…