Sebranko lemplů, svoloči. Šikaně zmar, sdělil občan orgánům a dostal pokutu 30 tisíc

3.8.2016 7:20 dop.

Podnikatel Jan D. dostal od celního úřadu pořádkovou pokutu 30 tisíc korun za to, že celníky v dopise nazval lemply pracujícími ve státní správě a svoločí. V dopise se navíc rozloučil slovy: „Šikaně zmar!“ O případu píše server Lidovky.cz.

Sebranko lemplů, svoloči. Šikaně zmar, sdělil občan orgánům a dostal pokutu 30 tisíc
Foto: Celní správa ČR
Popisek: Celní správa ČR.

Nepříjemnosti začaly loni v únoru výzvou od Celního úřadu v Praze, že má podnikatel Jan D. zaplatit 800 korun za tři pokuty kvůli dopravním přestupkům. Muž je sice uhradil, ale kvůli údajně špatnému variabilnímu číslu úřad jeho celou platbu nezaznamenal. Kvůli jedné údajně neuhrazené pokutě ve výši 300 korun nařídil exekuci – navíc na účet, ze kterého Jan D. všechny pokuty platil.

To podnikatele dopálilo a poslal na Celní úřad rozhořčený e-mail. „Nevážená sebranko lemplů,“ začal Jan D. text adresovaný celníkům. „S rychlostí práce, která je vašemu úřadu vlastní (jakož i ostatní svoloči podporující státní zvůli a výběr výpalného) jste za celých 6 týdnů nezaznamenali příchod těchto peněz na váš účet,“ píše. Vše končil slovy: „Šikaně zmar!“

Celý text je ZDE

„Je zajímavé, že po mém ‚sprostém‘ dopise najednou okamžitě tu platbu nalezli. Potom začali tvrdit, že u ní měli jiný variabilní symbol. Já ho měl správný,“ sdělil Jan D. serveru Lidovky.cz.

Tím si ale zároveň zadělal na větší problémy. Podnikateli později přišla kárná pokuta na 30 tisíc. „Podání samotné vyhodnotil Celní úřad jako hrubě urážlivé,“ argumentuje vedoucí právního odboru Celního úřadu v Praze Jan Dvořák. Přesněji vadilo, že Jan D. v dopise použil výrazy jako lemplové pracující ve státní správě, svoloč podporující státní zvůli a výběr výpalného. Také nařknul zaměstnance instituce, že pospávají v autech u dálnice.

„Uložená pokuta je v takové výši, aby účastníka řízení přiměla dodržovat zásady slušného chování směrem k úřadům vykonávajícím státní správu. Rovněž má uložená pokuta účastníkovi připomenout, že nevhodné chování spočívající v hrubě urážlivém podání je ze zákona postižitelné a to i opakovaně,“ píše ve zdůvodnění Dvořák.

Podle odborníka na správní právo Jana Potměšila by si úřad správní pokutu u výrazu svoloč asi obhájil. Největší problém je podle Potměšila v nepřiměřenosti pokuty, která je díky tomu až nezákonná. Spor se totiž vedl o 300 korun. „Nelze u bagatelního předmětu řízení dávat pořádkové pokuty, které jsou zcela neproporcionální tomu, oč se ve věci jedná. Asi jako kdybyste v řízení o krádeži rohlíku ukládal pořádkové pokuty v řádech desetitisíců,“ diví se Potměšil. S tím souhlasí i právník Jaroslav Ortman. „Ta pokuta je prostě nepřiměřená a nemůže být tak velká,“ míní.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…