Sedím tady jak oukropeček. Příště se na vás vy... Kalousek, Babiš a další se hádali o prachy. Vážná dohra?

27.05.2020 8:09

Na včerejším zasedání Poslanecké sněmovny bylo veselo, alespoň si to mysleli jak Andrej Babiš, tak předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Řešilo se, jakým způsobem obcím a krajům kompenzovat, že musejí platit podporu pro malé firmy a OSVČ. Ale došlo i na kopance do pražského primátora, vzpomínky na Kalouskovo hospodaření a obvinění z demagogie. „Budeme tady zase do půlnoci,“ neodpustil si předseda Trikolóry Klaus, ale poslanci se rozešli už v deset hodin. A ministryně Schillerová řekla o Janu Hamáčkovi něco nepříliš diplomatického, když mikrofony běžely.

Sedím tady jak oukropeček. Příště se na vás vy... Kalousek, Babiš a další se hádali o prachy. Vážná dohra?
Foto: Hans Štembera
Popisek: První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opatření pro zmírnění pandemie koronaviru. Někteří poslanci v zasedacím sále roušky měli, jiní ne

Diskutovalo se o tom, kdo má platit OSVČ a malým firmám s. r. o. A Andrej Babiš, jehož křeslo bývá čas od času ve Sněmovně prázdné, tentokrát dorazil a držel řeč. Reagoval na kritiku od poslance ODS Stanjury i jiných. Jak už bývá zvykem, upozornil na to, co vlády dělaly předtím, než se hnutí ANO dostalo k moci. „Takže dobrý den, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, poslanci, tak já jsem byl vyzván, já tady téměř celý den sedím a nestačím se divit. Ta zručnost a vystupování. Chápu, že budou krajské volby a že je to příležitost tady vystoupit a prezentovat některé věci, které podle mého názoru nejsou takové, jak jsou prezentovány,“ rýpl si premiér hned zpočátku do možného důvodu, proč se v PS tak urputně řečnilo.

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9361 lidí

Upozornil na rozpočtové určení daní (RUD), tedy na to, kam jaká část daně plyne. A na to, že bylo v roce 2012 sníženo v neprospěch obcí z 21,4 % na 19,93 %. „Vy jste tehdy vzali RUD obcím i krajům. My žádné RUD nikomu nebereme. My jsme potom nastoupili a my jsme to vaše snížení z 19,93 nejdřív navýšili na 20,83, potom v roce 2017 na 21,4 a v roce 2018 a 2019 na 23,58. DPH a daň z příjmu právnických osob, kterou my jsme navýšili na 23,58. Dneska je všechno 23,58. Takže my za prvé jsme navyšovali to, co vy jste snížili do té krize, a stejné to je u krajů. Vy jste snížili z 8,92 na 8,29, potom na 7,86 u krajů a my jsme to dorovnali a vrátili na číslo, které vy jste snížili. A my žádné RUD nesnižujeme,“ uváděl premiér.

Na to už ale vystartoval Miroslav Kalousek, který Babiše nařkl, že je buď špatně informován, nbeo úmyslně lže. Prohlásil, že snížení rozpočtového určení daní u DPH nebylo kvůli krizi. „Bylo v souvislosti s penzijní reformou a s druhým pilířem, protože snížená sazba DPH byla zvýšena jako zásadní finanční zdroj pro financování penzijní reformy. A protože penzijní reforma byla výlučně záležitostí centrální vlády, tak její výnos šel pro centrální vládu, a proto parametricky se upravil poměr pro obce a kraje. To byl ten důvod,“ vysvětloval bývalý ministr financí.

A vytkl premiérovi, že druhý pilíř zrušil, ale zvýšené sazby ponechal. „Takže je pravdou, že co se týče RUD, jste ty peníze obcím a krajům vrátili. Ale občany o ně odíráte dál. Tam už máte šest let zpoždění. A teď namísto abyste ty peníze vrátili občanům, protože ty jim od toho roku 2014, co jste zrušili ten druhý pilíř, prostě kradete každý rok, tak teď chcete ještě okrást ty obce. Taková je skutečnost. Je to doložitelné z ověřitelných zdrojů,“ řekl.

Následoval dlouhý projev poslance ODS Stanjury o dotacích, protože Andrej Babiš poznamenal, že dotace si asi vymysleli v Bruselu, a již dříve oznámil, že chce alespoň částečně peníze kompenzovat dotacemi. Předsedovi poslaneckého klubu ODS to vadí, protože v malých obcích prý chybějí úředníci, kteří by byli schopni dotační žádost sepsat. „Bude to nespravedlivé, bude to náročné, bude se na tom živit někdo jiný, kdo bude psát ty dotace,“ pravil a dodal, že problémy budou i s kontrolou.

Co se týče RUD, Stanjura prohlásil, že to před osmi lety „trefili“ a „dneska nikdo z těch starostů nevolá po změně rozpočtového určení daní“. A vyzval Babiše, aby peníze nerozděloval přes dotace, ale jednoduchým způsobem. Na Stanjuru ovšem reagoval moravskoslezský poslanec za ANO Josef Hájek, že 15. června pořádá Karviná setkání se starosty z hornických regionů, na kterém by se Stanjura mohl přesvědčit, zda opravdu žádný starosta nemá s RUD problém. A dodal, že pokud by se mělo šetřit, tak by se mohl zredukovat počet krajů ze 14 na 7. Na to Stanjura Hájka vyzval, ať si tuto změnu dají v krajských volbách na billboardy, že to voliči v Olomouckém kraji jistě ocení, když bude někdo navrhovat, aby spadali pod Moravskoslezský kraj. A Kalousek si žertovně přisadil, že pokud se téma počtu krajů kdykoliv v budoucnu otevře, počet krajů vzroste minimálně na 16.

Šéf lidovců Jurečka se do Babiše pustil, že další problém dotací je kofinancování, takže i když by nakrásně dotace vyšla, města a obce zhusta nebudou mít peníze na tu část projektu, kterou budou muset vyplatit ze svého. „Já jsem přesvědčen, že tady to řešení lze najít. Že nemusíme hledat ani přes složité dotační tituly, které budou znamenat další a další počty administrací. Tak zkuste, prosím pěkně, vzít rozum do hrsti a najít jednoduché řešení. Buď je to to, že se podpoří senátní návrh, návrh senátní vratky, anebo se podpoří ta varianta tisíc nebo tisíc sto korun na jednoho obyvatele v obci a čtyři sta nebo pět set korun na obyvatele kraje. Ale prosím pěkně, já to říkám jako obyvatel malé obce, nedělejme rozdíl mezi tím, jestli to bude obec do tří tisíc obyvatel, nebo nad tři tisíce obyvatel,“ dodával.

Babiš ale prohlásil, že co Jurečka předvádí, je neuvěřitelné, a ptal se ho, zda tedy chce rušit všechny dotace. „Vy vlastně říkáte, že ty dotační systémy na ty školy, co tady paní poslankyně Kovářová, ona mi dala tehdy ten tip, v listopadu 2013, když jí Kalousek nechtěl dát ty peníze. A v červnu 2014 jsem začal s tím programem na školy, čtyři miliardy, asi 200 obcí. A ty mateřské školky, které jsme vyprodali za minutu v září 2008. Takže to už nemáme dělat, ani školky, ani školy, ani chodníky, ani dešťovku? Ani ty dotace na kotle? To všechno zrušíme teďka. Nebudeme dělat žádné dotace. Jo?“

Obvinil Jurečku, že chce částku deset miliard korun, kterou premiér avizoval jako pomoc pro města a obce, rozdělit všem stejně, tedy že by všichni dostali přibližně 1,7 milionu na účet. „Vy jste normální demagog, jako. Vy vůbec ani jste neposlouchal, co jsem tady řekl, jako,“ osopil se na šéfa KDU-ČSL svou často používanou frází.

Připomenul, že pokud jde o koeficienty na obyvatele, nejsou si všechna města a obce rovny. „Praha 43 tisíc korun. Ostrava, Plzeň, Brno 25 tisíc korun, tam máte střet zájmů, ne? A ostatní 14 tisíc. Ti chudáci. Zdravím starostu z Němčovic, ten má 208 obyvatel. Ten má rozpočet dva a půl milionu. Má tam bytovku za tři a půl a lávku. Má projekty za 50 milionů. Tak ty potřebují pomoc, ty malinký, ne ty veliký,“ prohlašoval.

Při té příležitosti si kopl do pražského primátora: „To jsem zvědav na toho Hřiba, kdy konečně začne něco dělat v tý Praze. I ten obchvat Prahy nám blokuje. (Smích v sále.) Protože už jsem mu psal dopis, ale je to marné, samozřejmě. ŘSD vykupuje, ten obchvat, pane předsedající, pane předsedo tradiční demokratické strany, který jste nepostavili. Tak my bychom ho rádi postavili kolem tý Prahy. Ale ŘSD vykupuje za tisíc pět set korun. A Hřib dává dvě stě. No tak kdo by mu to prodal? No nikdo mu to neprodá, no. Takže bylo by dobré, kdyby aspoň tohle udělal, ne, má tam 80 miliard na účtě. Teďka vytvořil ty tři restaurace tam na tom, na nábřeží, jako to je nový objev, no. Takže proč bychom měli dávat Praze milion sedm set tisíc, ne? Nebudeme jim dávat. Nebo ani Brno to nepotřebuje. Má taky na účtě balík peněz, no. Takže těch deset miliard, které vy tady reklamujete, my je dáme. Ale jak to načetla tady paní kolegyně Vostrá, pro ty malinký do tří tisíc obyvatel. Protože ty nemají peníze. Ty velký mají peníze. A nejsou schopné je ani utratit. Nejsou. Takže i ty koeficienty nejsou spravedlivé.“

„Takže ono je to zbytečné tady vlastně vystupovat. Vy jste tady profesionální řečníci, já vám gratuluju, já vás obdivuju, já bych to nedokázal. Já bych to nedokázal tak manipulovat a oblbovat lidi,“ gratuloval ironicky svým předřečníkům, zvláště předsedovi poslaneckého klubu TOP 09. „Kalousek, ten je ještě lepší, ten lže jak tiskne, ne? A snížil to RUD, snížil ho. Vzal ty prachy. A když byla krize, vy jste to ještě dorazili. Vzali jste prachy všem, důchodcům, státním zaměstnancům. My nebereme prachy, my jsme rvali ty prachy do lidí ještě před krizí, před virem, než přišel. Dostali balík peněz. Průměrná mzda 39 tisíc státní zaměstnanci. I ti učitelé dostali. A důchodci dostali. Všichni dostali. A dostanou i ty obce. Takže my jsme RUD nesnížili.“ Doplnil, že pokud někdo neví, jak fungují dotace, tak mu/jí dá ministryně Dostálová školení.

Na závěr svého vystoupení uvedl, že už vystupovat nebude, protože se uskuteční další kolo reakcí a je to celkem zbytečné.

Zbyněk Stanjura pak Babiše obvinil, že nerozumí česky, protože opozice navrhovala přidělení peněz podle počtu obyvatel, a vyčetl mu, že sice tvrdí, že dostávat dotace mají ti malí, ale starost mu dělají hlavně dotace pro velký Agrofert. Marek Výborný z KDU-ČSL pro změnu řekl, že Babiš vytváří kouřovou clonu.

„Tak ne že by s vámi nebyla sranda, pane premiére. A ku zoufání je, že takhle skutečně mluví a argumentuje předseda vlády České republiky. Vy jste mluvil o něčem úplně jiném než my,“ přisadil si Miroslav Kalousek a protestoval, že i kdyby se nakrásně na dotacích vrátilo, co bylo sebráno na autonomních příjmech (jako výběr DPH a jiné daně), pořád je to posilování centrální moci nad samosprávami. Dále mluvili i poslankyně STAN Kovářová či předseda Pirátů Ivan Bartoš, který Babiše zpražil za formu projevu.

„Nechápu, jak se premiér České republiky zde může jako ležérně, jako někde v hospodě, opřít o stůl a takhle si tady s poslancema povídat, házet tady nesmysly, tu nakopnout Prahu, tu nakopnout nějakého starostu. Já jsem přemýšlel – minule jsem se tady trošku zastával pana Ferjenčíka, protože to je chování ministrů vlády Andreje Babiše, tady zažíváme poměrně často. Vy máte nějaké speciální kurzy na to, trénujete to nějakým způsobem? Já říkám ten obsah, dobře. Ale prostě nechápu, jak premiér může k poslancům mluvit tímto způsobem, hrát si tady na jakéhosi hochštaplera,“ vyčetl předsedovi vlády. Předsedkyně TOP 09 Adamová si přisadila, že Babišův projev konkuruje Miloši Jakešovi a předseda STAN Rakušan dodal, že Babiš možná není profesionální řečník, ale určitě profesionální demagog „pravděpodobně s panem Prchalem na mobilním telefonu“.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Své si řekl i předseda Trikolóry Václav Klaus mladší, který opět upozorňoval, že Sněmovna ztrácí čas: „Vážené dámy, vážení pánové, já bych jaksi řekl naše stanovisko. Já tady sedím v lavici jako oukropeček a čekám, abych mohl občanům snížit daně a zrušit daň z nemovitosti. Vy se tady místo toho tři hodiny nebo pět hodin hádáte o nějakou věc, kdy už každý, kdo hezky mluví, promluvil. Já nejsem pán bůh ani tady učitel Sněmovny, abych hodnotil, kdo mluví hezky a kdo nehezky. Každý sdělil své stanovisko a pak se podle počtu poslanců to nějak rozhodne. Budeme tady zase do půlnoci a jedna pozitivní věc nás čeká, a to je zahájení odstranění daně z nemovitosti. Na to se velice těším.“

Za což se Klausovi Babiš omluvil, a porušil tak slib, že už se projevovat nebude. „Já tady nevystupuji často, víte, že sem ani moc nechodím, takže – tak dneska mě to ale baví jako, takže se omlouvám,“ pravil se smíchem. Následovalo další připomenutí, co všechno předchozí vlády snižovaly, nebo naopak zvyšovaly. A premiér komentoval i své projevy: „Takže já nevím, koho – já jsem nikoho neurážel, já se omlouvám. Já neumím mluvit, to všichni říkáte, já zase možná umím jiné věci na rozdíl od vás, takže to mluvení mi asi nejde, mluvím tak, jak jsem se to naučil.“

A rýpl si do Bartoše: „Škoda že pan Bartoš se nevyjádřil k tomu obchvatu Prahy, že proč ten váš primátor, když má 79 mld., blokuje obchvat Prahy, vážený občane, blokuje primátor Prahy obchvat Prahy. A dělá všechno pro to, aby ten obchvat nebyl. No.“ Stanjurovi vzkázal, že i když bude 10,5 miliardy rozpočítáno na obyvatele, Praha stejně dostane nejvíc, ačkoliv má prý problémy s utracením peněz už teď.

Schůze pokračovala, ovšem na slova Václava Klause mladšího nedošlo, byla přerušena po 22. hodině a bude pokračovat dnes.

Další perličku z jednání zachytil deník Blesk, když poslanec ČSSD Ondřej Veselý navrhl bod „Kompenzace za snížení daňových příjmů obcí a krajů v důsledku výpadku kompenzačního bonusu“. „Kdo to navrhuje?“ tázala se překvapená Schillerová šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. „Socan,“ dozvěděla se záhy. „My chceme komunisty,“ reagovala v následné rozpravě, neboť KSČM připravila dodatek k návrhu. „To tady budeme do večera,“ posteskla si Schillerová. „Budeme, no,“ reagoval Faltýnek.

„Proč to navrhuje?“ tázal se překvapený premiér Andrej Babiš. „To jsou socani, já nevím, ptejte se předsedy Hamáčka,“ reagoval Faltýnek, aniž si všichni zúčastnění uvědomili, že se nacházejí v blízkosti řečnického pultíku, kde jsou zapnuté mikrofony.

Hamáček o chvilku později přicházel na své místo vedle Babiše. „Teda vy jste koaliční partner teda,“ rozohnila se Schillerová na předsedu ČSSD. „Teď tady budou zase všichni exhibovat. Já to už dneska nedám,“ kroutila v lavici hlavou. Načež jí Hamáček odpověděl, že dohoda byla, že se diskuse na jednání dostane. „Tam byla dohoda, že to bude jenom do programu, že to nebude napevno,“ vysvětloval Hamáček. Co ale mikrofony neměly slyšet, byla následná slova Schillerové. „Příště se na vás vys*reme,“ ukončila rázně diskusi.

K tomu si dovolil poťouchlou poznámku opět předseda poslaneckého klubu TOP 09, když se přes sociální média Hamáčka tázal: „Vážený pane předsedo ČSSD, chápete, proč až příště? Všichni přece vidíme, že hnutí ANO si tak vůči vám počíná každý den...“

autor: kas

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Úsporný balíček

Co přesně chcete napadnout u ÚS? A myslíte, že máte šanci? A rozhodl už soud o vašich předchozích žalobách? Třeba ohledně valorizace důchodů? A ještě jedna všc, kdybyste byly po volbách u vlády. Co byste změnili nebo zrušili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

16:50 Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

Polští řidiči kamionů nadále protestují proti neomezenému přístupu ukrajinských dopravců na polské ú…