Sedm minut nechali Klause ml. v Partii mlčet. A pak to bouchlo: Tady kolegové mluví o ničem, takže...

21.02.2021 14:50

Hosty druhé hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli poslanci Martin Kupka (ODS), šéf Trikolóry Václav Klaus mladší a poslanec ANO Patrik Nacher. Vedle politiků zasedli také hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a ředitel Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Kupka popsal, co česká vláda nezvládla a Nacher si postěžoval na permanentní negaci všeho. Když se po sedmi minutách dostal ke slovu Klaus, začal zostra. „Nevím, jestli mám hovořit o ničem, jako moji kolegové,“ vypálil první slovní šrapnel. A pak spustil kanonádu...

Sedm minut nechali Klause ml. v Partii mlčet. A pak to bouchlo: Tady kolegové mluví o ničem, takže...
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (nestr. za ANO) v první hodině Partie varoval, že když lidé nebudou opatření dodržovat a zvýší se zátěž v už tak přetížených nemocnicích – v tom případě že se koronavirové restrikce budou muset ještě zpřísnit.

Kupka si prý další zpřísnění nedokáže představit. „Já si nedokážu představit, že Česká republika bude dál fungovat v těch nefunkčních opatřeních, jenom by jich bylo víc,“ kroutil hlavou v úvodu pořadu. Řešení vidí v rozsáhlém testování ve firmách a v trasování, což jsou disciplíny, ve kterých Česko selhává.

Až to bude lepší, bude podle Kupky třeba otevřít školy. „Já jsem opravdu přesvědčen o tom, že za jasných podmínek je třeba otevírat školy, protože ty škody, které vznikají, se opravdu nedají dohlédnout. My víme, že jsou dostupné ty testy, ale stát úplně přestal spoléhat na individuální odpovědnost lidí a říká ‚všechno musíme nařídit‘,“ kroutil hlavou Kupka.

Poslanec Patrik Nacher je momentálně covid-pozitivní a je doma v karanténě, takže se připojil do studia na dálku. „Já jsem na to přišel tak, že jsem se nechal otestovat ve Sněmovně. A mě by zajímalo, kolik z kolegů to udělalo,“ táže se Nacher.

Další problém vidí ve stálé negaci téměř všeho. „Napřed se volalo po tom, aby se očkovaly významné osobnosti a aby šly příkladem – ale o měsíc později jsou dotyční obviňováni z papalášství, že se nechali očkovat přednostně,“ řekl Nacher s tím, že když stále permanentně negujeme všechno, není to dobrá cesta.

Po Kupkovi a Nacherovi se dostal ke slovu Klaus mladší a začal zostra. „Já zase zdravím diváky po čtvrt hodině, co jsem se nedostal ke slovu, tak teď nevím, jestli mám taky hovořit o ničem, jako kolegové, abych vyplnil ten čas, nebo vám rovnou odpovím na otázku,“ vypálil Klaus.

„Pořad začal před 7 minutami,“ usměrnila předsedu Trikolóry moderátorka Tománková.

„Není pravda, že bych mluvil o ničem,“ ohradil se okamžitě Kupka.

„Necháte mě chviličku aspoň domluvit, když mám to slovo,“ rozčílil se na to konto Klaus.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23081 lidí
Trikolóra má podle předsedy jasný plán, jak situaci řešit. Plány vlády podle něj nefungují, protože zdravotnický systém je přetížen, ekonomika je zavřená a školy jsou taktéž zavřené celý rok.

„Pandemický zákon je nesmysl, je to jiný název pro nouzový stav,“ pravil Klaus.

„Ne, ne, ne,“ skočil Kupka Klausovi do řeči.

Ale Klaus se nedal zastavit: „Vy jste ten nouzový stav ve čtvrtek zrušili, ale pak jste ho chtěli nechat pokračovat, tak jste to udělali pod názvem pandemický zákon,“ uvedl.

Kupka oponoval, že Česká republika potřebovala do reality uvést zákon, který by byl konečně schopen situaci řešit, a to se podle něj podařilo právě v pandemickém zákonu. „To, že se podařilo prosadit pandemický zákon, který například dává povinnost ministerstvu zdravotnictví, když bude zavádět opatření, tak je přesně popsáno, k čemu to konkrétní opatření je, jaká je reálná míra rizika té konkrétní aktivity, kterou to opatření omezuje, aby tak zdůvodnilo přiměřenost toho opatření. Po tom my voláme od počátku,“ zdůraznil Kupka.

Jedním dechem dodal, že Andrej Babiš (ANO) před voláním opozice „zavíral dveře“... A pokud Patrik Nacher hovořil o negaci všeho, tak podle Kupky tuto negaci předváděl v prvé řadě premiér Andrej Babiš.

Klaus na Kupku znovu uhodil: „Já myslím, že ta vaše strategie je velice pokrytecká. Vy jste napřed chtěli pozlobit pana premiéra Babiše, pak se vaši hejtmani v sobotu lekli, že by to museli řešit, tak chtěli, ať to řeší Babiš, tak jste hledali, jak z toho... A podíleli jste se na pandemickém zákonu, což je jen jiný název pro nouzový stav, to si nemusíme nalhávat. Tam se uzavírá ekonomika, jsou tam pokuty, je tam rejstřík trestů. Všechno to, co jste předtím verbálně napadali, jste nyní podpořili. Je to fakt. Vznikla velká lockdownová koalice a nesmíte se z toho vylhat,“ rozčiloval se Klaus.

Kupka okamžitě připomněl, že stejné zákony existují i v jiných zemích. A v tomto zákoně jsou sice stanoveny i pokuty, ale pokuty běžné, a ne jak to bylo v nouzovém stavu. Vy jste vedle, jak ta jedle,“ uzemňoval Klause Kupka.

Po této slovní přestřelce se znovu dostal ke slovu Nacher. „Tak teďka diváci viděli, jak se moji dva kolegové ze Sněmovny, kterých si jinak vážím, původně ze stejné strany, v přímém přenosu hádali a neshodli se na pojmenování té situace. Já bych řekl, že to krásně popisuje tu situaci.“

Poté požádal občany, aby dodržovali opatření i bez toho, co zrovna říkají politici „nahoře“. Pandemii nakonec uzavře očkování a lidé by to podle poslance ANO měli vědět, aby viděli nějaké světlo na konci tunelu. „Já bych fakt chtěl všechny poprosit, abychom přestali s tím permanentním zpochybňováním, abychom si řekli, že to necháme na těch odbornících anebo v tom bude i nějaké politické rozhodnutí,“ požádal Nacher.

Klaus upozornil, že přibližně čtvrtina úmrtí na covid se týká domovů pro seniory a domovů s pečovatelskou službou, takže je důležité řešit situaci i tam. „Tam jsme jako společnost velice zaspali,“ varoval.

Jedním dechem dodal, že vláda mohla jít cestou Izraele, Maďarska a jiných zemí, které si sháněly vakcínu samy a nespoléhaly na EU. „Tady je ten postoj vlády a nyní už i Pirátů a ODS, že ‚čekejte doma‘... Ale ti zdravotníci jsou přetížení,“ zdůraznil Klaus.

Kupka prohlásil, že nemá nic proti vakcínám z různých zemí, přijal by i vakcínu z Ruska, ale jedině v případě, že bude schválena příslušnými evropskými orgány.

Epidemiolog Smejkal: Lockdownu na dva až tři týdny se nevyhneme

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8971 lidí
Poté do vysílání vstoupil epidemiolog Smejkal a varoval, že epidemická situace se stále zhoršuje, takže vůbec není čas na jakékoli rozvolňování opatření. Teď je podle něj čas na celostátní lockdown. „Já se obávám, že lokální už stačit nebude,“ varoval host.  

„Já si myslím, že to stlačení toho viru na minimum v podobě nějaké velké uzávěry na 14 dní nebo 3 týdny, to bude něco, čemu se nevyhneme. K tomu samozřejmě respirátory, k tomu samozřejmě testování. Ale ve chvíli, kdy se nám zaplnily nemocnice, tak se tomu nevyhneme,“ popsal neradostnou vyhlídku Smejkal.

Podle Klause není celostátní lockdown cesta. „To chcete zavřít i televize?“ ptal se. A připomínal, že různé sektory ekonomiky jsou uzavřeny takřka po celý rok a epidemické situaci to stejně nepomáhá. Nedokáže prý pochopit, proč by lidé nemohli vyrazit do menšího obchodu, když do Kauflandu mohou.

Nacher prohlásil, že by si tedy lidé měli říct, jestli budou věřit epidemiologům, nebo budou permanentně zpochybňovat to, co odborníci říkají.

Ke slovu se dostal také Michal Černý, který prohlásil, že by byl rád, aby se děti vrátily do škol, ale v téhle chvíli o tom pochybuje.

Když promluvil Klaus, konstatoval, že by možná bylo dobré, aby se stát do řešení situace pletl co nejméně.  

„Já věřím v to, že kdyby ministerstvo školství nedělalo nic, tak zrovna pan ředitel Černý by na své škole v Klánovicích dokázal přijmout taková opatření, aby se to tam nešířilo. Ten virus se dal zastavit někde v Číně možná před rokem a půl, ale představa, že teď tady všechno zavřeme a obalíme igelitem a ten virus za 14 dní zmizí, ta je nereálná,“ pravil Klaus.

Kupka zdůraznil, že když už vláda říká, že chce otevřít školy, musí také jasně říct, co pro to udělá. Anticovid koalice ODS, lidovců a TOP 09 potřebné kroky na rozdíl od vlády představila. A pak musí každá škola pravidelně dezinfikovat prostory.

Podle Nachera je také třeba dívat se do budoucnosti a zamyslet se nad tím, jak žákům a studentům umožníme dohnat rok distanční výuky. „My nemůžeme přehlížet to, že distanční výuka je něco jiného než výuka ve školách,“ zdůraznil poslanec ANO s tím, že je třeba probrat i možnost letní výuky dětí o prázdninách.

„Já jsem přesvědčen, že se školy nikdy neměly zavírat, minimálně ne ten první stupeň. Tady hovoříme na dálku s panem poslancem Nacherem a vidíte, jaké s tím jsou problémy. A teď si představte, že učitelka tam má 24 žáků. Stejně tak se nedá všechno ukompenzovat. Kompenzace, to je jako státní plánovací komise, ale často to dostanou známí politiků,“ pravil Klaus.

„Já si myslím – ať se na mě rodiče, kteří to odmítají, nezlobí – že bez testování to nebude možné otevřít. Viděl jsem výsledky testů, kde těch 10 procent žáků bylo pozitivních. A když my ty děti pustíme do škol, tak ti učitelé se nakazí a nebudou bezpříznakoví. A my pak ty školy budeme muset stejně zavřít, protože děti nebude mít kdo učit,“ upozornil Černý. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…