Sedmiletá válka skončila. Kraje a vláda potáhnou za jeden provaz, ohlásili Sobotka s Haškem

26.02.2014 15:29

Problematika financování nemocnic, rušení poboček České pošty nebo změny v rozpočtovém určení. To jsou jen některá z témat, které společně řešila vláda a české kraje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ujistil, že kabinet finančně pomůže i krajským nemocnicím a k rušení poboček České pošty se nechystá. Předseda Asociace krajů to velmi ocenil a postěžoval si na exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Došlo i na projev prezidenta Zemana v Evropském parlamentu.

Sedmiletá válka skončila. Kraje a vláda potáhnou za jeden provaz, ohlásili Sobotka s Haškem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem

Premiér Bohuslav Sobotka na společné tiskové konferenci s předsedou Asociace krajů Michalem Haškem (oba ČSSD) oznámil, že se vláda s kraji dohodla na pravidelných schůzkách tak, aby nedocházelo k válce mezi kraji a vládou, ale ke spolupráci. Další setkání, ke kterému dojde, se bude týkat rozpočtu.

Ztráta čtyřiadvaceti miliard z EU a problémy zdravotnictví

Dnes se na společném jednání politici věnovali problémům při čerpání evropských dotací. „Vláda bude společně s kraji hledat možnosti, jak vyčerpat prostředky z EU,“ zdůraznil Sobotka s tím, že v tuto chvíli nám hrozí ztráta až 24 miliard korun a vláda chce udělat vše pro to, aby tuto hrozbu minimalizovala.

Druhým zásadním tématem bylo financování krajských nemocnic, na které dopadlo zrušení většiny zdravotnických poplatků. Pokud se to nepodaří, tak to budou kraje, na které se převalí problematika jejich financování, varoval Sobotka. Premiér si ale nic takového nepřeje a chce v této otázce udělat maximum. Pomoci by mohly např. peníze v tuto chvíli umístěné v rozpočtové rezervě. Předseda vlády navíc připomněl, že ke stabilizaci zdravotnictví se přihlásila celá koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „V horizontu několika týdnů po vypořádání všech připomínek předpokládám, že se materiál dostane na pořad jednání vlády,“ prozradil premiér.

Dnešek je pro nás důležitým dnem, hlásí Hašek

„Dnešek je pro nás velmi významným dnem, kdy po sedmi letech s předchozími vládami začínáme plnohodnotnou komunikaci s novou českou vládou a doufáme, že její výsledky budou ku prospěchu všech občanů ČR," uvedl předseda Asociace krajů.

„Z té dnešní agendy, jednoznačně jsme pro záchranu každého eura,“ zdůraznil Hašek. Jednou z možností, jak vyčerpat evropské peníze, je investovat je do opravy silnic druhých a třetích tříd. V oblasti zdravotnictví Hašek ocenil připravovanou stabilizaci českého zdravotnictví. Pokud by k této stabilizaci nedošlo, byl by to pro kraje zcela zásadní problém.

Financování železniční dopravy a rušení poboček České pošty

„Chtěl bych ještě zmínit také několik bodů z oblasti dopravy, o kterých jsme dnes jednali. Vláda potvrdila, že respektuje závazky ze společného memoranda o železniční dopravě,“ pochvaloval si Hašek. Memorandum bylo uzavřeno v roce 2009 na deset let a týká se stáních příspěvků na provoz klíčových regionálních tratí.

Vyjádřil se také k problematice poboček České pošty. Kraje prý velmi stojí o to, aby pobočky nebyly rušeny.

Pravicová vláda prý kraje poškodila

Sobotka následně odpovídal na otázku týkající se rozpočtového určení daní. Hašek si totiž postěžoval, že bývalá vláda Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ubrala krajům peníze a Sobotka mu dal za pravdu. Tuto nespravedlnost hodlá napravit. Mezi lety 2008 až 2013 došlo k výrazným změnám financování krajů. „A kraje mají plné právo na to, aby toto téma znovu otevřely,“ domnívá se premiér. Lidé žijící na menších obcích se ale podle předsedy vlády nemusí bát, že by jejich obce přišly o peníze v rámci nového rozpočtového určení daní, které v minulém období prosazovali především Starostové a nezávislí ve spolupráci s TOP 09.

Závěrem Sobotka s Haškem okomentovali projev prezidenta Zemana na půdě Evropského parlamentu. Premiér ocenil prezidentův důraz na společný postup v otázkách zahraniční politiky a přivítal i daňovou harmonizaci v EU, po které prezident také volal.

„Já jsem rád, že nová česká vláda spolu s prezidentem vyvádějí naši zemi z ghetta, ve kterém byla za předchozích vlád,“ zdůraznil Hašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …