Šéf ČEZu Beneš k dostavbě jaderné elektrárny na Slovensku: Dávalo by smysl, kdyby byli přizváni Rusové

10.10.2014 14:36

Novinářka Laďka Bauerová informuje na webu Bloomberg o rozhodnutí společnosti ČEZ nekupovat zatím podíl italské Enel ve Slovenských elektrárnách. Ředitel ČEZ Daniel Beneš se nechal slyšet, že jeho experti musí nejprve vyhodnotit, jaká je situace výstavby dvou reaktorů v elektrárně Mochovce.

Šéf ČEZu Beneš k dostavbě jaderné elektrárny na Slovensku: Dávalo by smysl, kdyby byli přizváni Rusové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš

Podle vyjádření generálního ředitele Daniela Beneše ČEZ pravděpodobně nekoupí 66% podíl společnosti Enel ve firmě Slovenské elektrarne. ČEZ nicméně dále vede jednání se slovenskou vládou, která je majitelem zbylých 34 % v této společosti. „Hodláme zjistit, jakým způsobem by bylo možné sdílet potencionální rizika plynoucí z výstavby jaderné elektrárny Mochovce," nechal se slyšet Beneš.

Italská společnost Enel již v červenci oznámila, že se bude snažit prodat svůj majetek na Slovensku a Rumunsku, aby tak snížila svůj dluh ve výši 5,6 miliard dolarů. Manažeři společnosti ČEZ nyní jednají o potencionální změně struktury ve společnosti Slovenské elektrarne se slovenskou vládou v situaci, kdy je projekt Mochovce ve značném zpoždění a již překročil svůj plánovaný rozpočet. „Nemyslím si, že bylo rozumné, aby ČEZ odkoupila celý podíl společnosti Enel. Tento scénář se mi jeví jako velmi nepravděpodobný," dodal k tomuto tématu Beneš.

„Společnost Enel tento týden oznámila, že konečný termín dostavby jaderné elektrárny Mochovce byl odsunut o další dva roky s tím, že první ze dvou nových reaktorů by mohl být spuštěn ve třetím čtvrtletí 2016 a druhý reaktor v průběhu roku 2017. Rozpočet na výstavbu byl oproti předpokládanému rozpočtu z roku 2007 navýšen ze 2,4 na 3,8 miliardy eur," informuje Bauerová.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Beneš rovněž sdělil, že si nedovede představit, že by Enel byla schopna prodat svoji slovenskou akvizici do konce letošního roku. Podle něj ČEZ neplánuje přijít s žádnou nabídkou, dokud jeho experti neprovedou audit současné situace v Mochovcích a nezjistí skutečný stav projektu. „Není zcela jasné, v jaké fázi výstavby se projekt nachází, v jaké je kvalita dosavadní výstavby a jestli vůbec plány na dostavbu reaktorů odpovídají realitě," prohlásil Beneš.

„Prodej podílu společnosti Enel ve Slovenských elektrárnách může zkomplikovat i požadavek slovenské vlády, která chce po italské společnosti zaplatit dalších 200 milionů eur, jak bylo stanoveno podle původní dohody. Enel koupila podíl ve Slovenských elektrárnách za 839 milionů eur v roce 2005 a zavázala se, že bude do firmy investovat dalších 1,9 miliard eur během příštích deseti let. Součástí této dohody byla právě i dostavba zmiňovaných dvou reaktorů, které byly původně vyrobeny ještě v dobách Sovětského svazu," píše Bauerová.

„Vzhledem k technologiím použitým při výrobě obou reaktorů by z obchodního hlediska dávalo smysl, kdyby byla do projektu Mochovce přizvána ruská společnost Rosatom Corp. Ta by jistě dokázala správně vyhodnotit rizika této dostavby. Je však otázkou, jestli je něco takového z politického hlediska s ohledem na zhoršující se vztahy mezi Ruskem, EU a Spojenými státy možné," řekl Beneš.

„Z finančního hlediska by však bylo zapojení ruské společnosti do výstavby elektrárny Mochovce výhodné. Slovenští a čeští politici však budou muset tuto variantu nejprve odsouhlasit. I s ohledem na to, že geopolitická sitauce se rychle mění," uzavřel Beneš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…