Šéf ČNB narovinu: Zchudneme. Někdo bude muset snížit i životně důležité výdaje

22.4.2022 11:44 dop.

Inflace by se podle guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka v květnu či červnu mohla dotknout svého stropu kolem 13 či 14 procent. „Obyvatelé Česka letos zchudnou,“ konstatuje v rozhovoru pro Lidové noviny s tím, že klesnou reálné mzdy i příjmy. Normálních hodnot by inflace mohla docílit v příštím roce.

Šéf ČNB narovinu: Zchudneme. Někdo bude muset snížit i životně důležité výdaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Jiří Rusnok

V Česku ceny rostou více než v okolních státech; podle Rusnoka za to může pět hlavních faktorů: přepálený trh nemovitostí, zrušení superhrubé mzdy, nejnižší nezaměstnanost v Evropě a tomu odpovídající tlak na mzdy, jiná metodika měření inflace a vyúčtovávání záloh za odběr energií jednou za rok.

Na dotaz, co dělá ČNB pro zkrácení inflace, odpovídá: „Myslím, že děláme dost, a možná víc než mnozí jiní. Inflace je globální fenomén, jenž nezpůsobuje a nemůže jej zdolat jedna jediná instituce, byť z tohoto pohledu důležitá. Je to výsledek ekonomického vývoje v minulosti, nastavení hospodářských politik. V našem případě spojených s vývojem energetické politiky, ale i trhu bydlení či práce. A je to též výsledek momentálních událostí, na něž nemáme téměř žádný vliv,“ vysvětluje Rusnok.

„Samozřejmě je logické, že lidé chtějí rychlé odpovědi a rychlá rozhodnutí. A ukázat na ČNB je snadné. My se nezříkáme naší zodpovědnosti, o tom není pochyb. To je tak všechno, co k tomu mohu říci. Žádné geniální, jednoduché, uklidňující vysvětlení neexistuje,“ dodává.

Přiblížil vývoj inflace v tomto roce: „Ve druhém čtvrtletí inflace ještě poroste, bohužel, a kulminovat bude někdy v květnu či červnu, kdy by mohly měsíční hodnoty dosáhnout třeba 13 či 14 procent. A pak asi cenový růst začne pomaličku klesat, ale nebude to kvůli současné situaci tak rychlé, jak jsme doufali. Pokud jde o letošní celoroční inflaci, ta bude v průměru určitě někde nad 12 procenty.

Ale v příštím roce by už inflace měla výrazně klesat. Jestliže se ovšem opět neobjeví nějaká neočekávaná černá labuť. Všechno je to střílení od boku, žijeme v obrovských nejistotách. Ale když se nestane nic mimořádného, měla by se vracet k průměru mezi třemi, čtyřmi procenty už v příštím roce. A někdy kolem poloviny příštího roku a dál by už měla být velmi blízko těm dvěma procentům našeho inflačního cíle,“ odhaduje.

Je jisté, že narůstající inflace sníží životní úroveň a lidé to výrazně pocítí. „Zchudneme. Letošní reálné mzdy, ale i reálné příjmy většiny obyvatel viditelně klesnou. Zda to bude o pět, sedm, osm procent, to záleží na inflačních číslech a na vývoji příjmů každého jednotlivce. Čili to bude pro každou skupinu obyvatel individuální,“ dodává s tím, že i při těch neskutečných cenách energií je zjevné, že tlak na energetickou chudobu bude mimořádný. Významnou část obyvatelstva zasáhnou vyšší výdaje za energie natolik, že budou nuceni snížit své jiné životně důležité výdaje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

17:05 Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

V květnu 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos…