Šéf ČSSD Sobotka zavelel: Nepřimykat se k Zemanovi. Je prý národní konzervativec a to se straně nehodí

4. 11. 2016 15:15

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v týdeníku Echo24 rozhovořil o událostech uplynulých dní. Mimo jiné také zmínil prezidenta republiky Miloše Zemana, který se dle jeho slov vzdaluje ČSSD. „Je to národní konzervativec,“ řekl.

Šéf ČSSD Sobotka zavelel: Nepřimykat se k Zemanovi. Je prý národní konzervativec a to se straně nehodí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka se úvodem vyjádřil k oslavám 28. října na Staroměstském náměstí. „Předpokládal jsem, že to bude spontánní vyjádření protestu a nesouhlasu občanů. A ono se ukázalo, že už je to součást nějakého politického marketingu,“ sdělil Sobotka. On sám šel na Pražský hrad, a to zejména proto, že 28. říjen je nadčasový symbol. „A nechtěl bych, aby se tu rozjela série nějakých bojkotů,“ uvedl. 

Zároveň se vyjádřil také k prohlášení čtyř ústavních činitelů, které vzniklo po setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou.

Původní text ZDE.

„Ten formát není nic neovyklého, my jsme se už před časem dohodli na koordinaci zahraniční politiky,“ poznamenal Sobotka se slovy, že se rozhodně nedomníval, že by mělo jít o utajené prohlášení. „My jsme jenom potvrdili, že česká zahraniční politika má kontinuitu a logiku. A jediný problém byl v tom, že ministr Herman uspořádal setkání, kde nebyl jen on, ministr, ale celá stranická skupina KDU-ČSL. A že to setkání uskutečnili na půdě Ministerstva kultury. Čímž byla narušena určitá diplomatická linie, která byla dohodnuta mezi českou a čínskou stranou,“ řekl Sobotka s tím, že za doby vlády Petra Nečase (ODS) jsme ve srovnání s Poláky a s Maďary nabrali určité zpoždění s Čínou, které se nyní snažíme dohnat. 

A co kauza Brady? Ta podle Sobotky nemá jen kladné hrdiny a padouchy. „Jednoho kladného hrdinu tedy ta kauza má, je jím nepochybně pan Brady. Na něm se ukazuje, jak česká společnost potřebuje kladné vzory a pozitivní hrdiny. A on je celým svým životem pozitivní hrdina. I proto jsem se v okamžiku, kdy se na mě lidé začali obracet, rozhodl, že mu dám medaili Karla Kramáře,“ řekl se slovy, že „pokud byl v panu Bradym vyvolán dojem, že dostane státní vyznamenání, myslím, že jej dostat měl“.

O ocenění Bradyho se Sobotka dozvěděl až poté, co podepsal návrhy na vyznamenání. „Pan Herman se zřejmě snažil nějakým způsobem podpořit vyznamenání pro svého strýce, pan prezident se snažil zabránit schůzce ministra Hermana s dalajlámou. Každý po tom druhém něco chtěl a vzájemně se zklamali. Z toho pak vyplynuly ty hořkosti,“ řekl.

Ministra kultury Hermana se však v následujících slovech de facto zastal. „Herman má nějaké své názory, má duchovní rozměr, chápu, že dalajláma je pro něj zajímavá osoba. Mně vůbec nevadila jeho schůzka s dalajlámou, mně vadila ta oficiální půda Ministerstva kultury. Pokud jde o toho strýčka, tam už si vůbec netroufám něco takového tvrdit. Já jsem u těch dialogů mezi prezidentem a ministrem nebyl,“ dodal. Co jej nejvíce naštvalo, je to, že obětí byl Brady. 

Následně přišla řeč na umělci vyhlášené tzv. týdny občanského neklidu. „Beru to jako projev občanské nespokojenosti. Jenom si dovoluji protestovat proti tvrzení, že snad naše vláda táhne zemi na Východ,“ to prohlásil za úplný nesmysl. „Naše vláda se snaží fungovat proevropsky, jednoznačně podporujeme členství v EU, v NATO, říkáme to nahlas,“ dodal. To, že Česko hledá nové trhy, včetně  trhů v Číně, dělají podle Sobotky všichni naši západní spojenci.

Zeman se změnil

Sobotka následně dementoval informace komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka, že si Lidový dům slibuje čínské peníze do stranické kasy. „ČSSD není spojena s žádným ekonomickým subjektem. Nikdo ve vedení sociální demokracie myslím nemá plány přivést stranu do závislosti na čínském nebo jakémkoliv jiném ekonomickém subjektu. To byla hodně hloupá spekulace,“ zmínil Sobotka.

Samozřejmě, že došlo i na téma propadu volebních preferencí, kdy podle průzkumu společnosti STEM má ČSSD podporu jen přes 14 procent voličů, kdežto ANO stoupá k třiceti procentům. „To je odraz výsledku krajských voleb. Souvisí to taky s určitým zklamáním části lidí, kteří nás chtěli volit, a k těm volbám nakonec nedošli. Teď jsou zklamáni naším volebním výsledkem,“ uvedl. Cestou do pekel by podle něj nyní bylo, kdyby se strana začala štěpit a hádat. „Zejména bychom se teď neměli hádat, koho budeme nominovat do prezidentské volby. Volby do Poslanecké sněmovny jsou mnohem důležitější než prezidentská volba,“ uvedl. 

Zároveň však také podotkl, že podle něj budoucnost strany není v tom přimykat se k tomu, co představuje Miloš Zeman, protože to je cesta do minulosti. „On jak stárne, stává se spíš takovým národně, konzervativně orientovaným politikem. Miloš Zeman se za ty roky hodně proměnil, asi i osobnostně,“ dodal. Není to prý cesta, jak by sociální demokracie mohla do budoucna získat nějaké mladší voliče. Strana dle jeho názoru nesmí opustit seniory, ani nízko a středně příjmové skupiny. „Ale současně nesmíme zakrnět, nesmíme připustit, že bychom nebojovali o městské voliče a mladou generaci,“ podotkl.

Babiš jede na dopingu

Na sjezdu v březnu by však dle jeho názoru neměla být vedena žádná rozsáhlá diskuse, neboť je na to před volbami už strašně málo času. Jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly se neobává, konkurence je prý zdravá. A co jeho spojenectví s Andrejem Babišem (ANO)? „Jiří Zimola musel udělat dohodu, aby zúročil svoje vítězství, což není jednoduchá věc. Nicméně já bych chtěl, aby sociální demokracie zůstala nezávislou politickou stranou. Snaha hnutí ANO vytvářet si určitá předpolí, spřízněné osoby napříč politickým spektrem, tu je. Nechci v ČSSD vlivové skupiny, ani ANO, ani kohokoliv jiného,“ poznamenal s tím, že Andrej Babiš již určitou vlivovou skupinu v ČSSD měl. „Pan Faltýnek byl dlouhodobý a ne nevýznamný funkcionář naší strany v Olomouckém kraji,“ zmínil jméno předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. 

Do Babiše se pak Sobotka obul výrazněji. „Je volná politická soutěž, ale není rovná. Tak jako česká ekonomika jede částečně na dopingu měnové politiky ČNB, tak i Andrej Babiš jede částečně na dopingu vlastnictví médií,“ řekl Sobotka, v obavě z koncentrace moci v rukou Babiše.

Příští rok se tak podle něj odehraje zápas o středového nebo levostředového voliče. „Musíme ho umět oslovit líp než miliardář v čele antisystémového hnutí. Člověk, který se chová jako opozice uvnitř koalice,“ dodal. „My povedeme souboj s ANO od středu doleva, zatímco na pravici, myslím, se o hlasy s ODS a topkou utkají Starostové, kteří jsou sice podobně neukotvení jako ANO, ale vnášejí do prostoru od středu doprava jistou dynamiku,“ uvedl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magor! Foldyna tvrdě zasáhl Václava Moravce kvůli Rusku

13:01 Magor! Foldyna tvrdě zasáhl Václava Moravce kvůli Rusku

Poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna se na svém facebookovém profilu vrátil k pořadu Otázky Václava Mor…