Šéf MF Dnes Plesl se vložil do debaty o Zemanovi a Peroutkovi. Padlo i jméno otce Václava Havla

05.02.2015 10:39

Do centra veřejné debaty se v posledním týdnu nečekaně dostalo jméno již několik desetiletí mrtvého novináře Ferdinanda Peroutky. Dostal je tam prezident Miloš Zeman, když o uznávaném prvorepublikovém žurnalistovi veřejně prohlásil, že byl fascinován nacismem. Nyní se do polemiky ve svém deníku zapojil i Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF DNES.

Šéf MF Dnes Plesl se vložil do debaty o Zemanovi a Peroutkovi. Padlo i jméno otce Václava Havla
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dekorování praporu stuhou prezidenta

Podle něj bylo obvinění novináře Peroutky z fascinace nacismem hrubým faulem prezidenta Zemana, protože šéfredaktor týdeníku Přítomnost, financovaného prezidentem Masarykem, Hitlerovu kouzlu nepodlehl. Je však faktem, že jeho týdeník o tomto německém režimu psal poměrně dost a snažil se pochopit jeho podstatu. To ale podle Plesla rozhodně nelze vykládat tak, že by s ním jakkoliv sympatizoval.

Jako zajímavost šéfredaktor uvádí, že první reportáž o straně NSDAP Peroutka publikoval již dva roky před nástupem k moci a autorem byl obchodník Václav Maria Havel (otec pozdějšího prezidenta), který poznal fungování stranické organizace v Ulmu. Prostor, který Peroutka reportáži dal, podle Plesla jasně ukazuje, jak si byl nebezpečí této ideologie vědom.

V letech 1938–1939, ze kdy Zeman citoval údajná Peroutkova slova o Hitlerovi-gentlemanovi, podle něj dokázala Přítomnost brilantně analyzovat problémy země, které na konci třicátých let přivedly 1. republiku do katastrofy. Ale to, že upozorňuje, že při krizi všech západních demokracií nabývá v naší bezpečnostní situaci převahy fakt, že jsme sousedy Německa, podle Plesla sotva lze označovat za fascinaci nacismem.

Když ale prý dnešní čtenář čte tehdejší Peroutkův týdeník, zjistí, že má co říci i k současné situaci. Varování před upřednostňováním pravo-levých sporů i v čase krize, kdy je třeba táhnout za jeden provaz, je i dnes zásadním poselstvím. Už proto je prý užitečné, že Miloš Zeman dostal Peroutkovo dílo do veřejné debaty.

„Zároveň je třeba jasně říct, že základní teze Zemanova projevu o islámských teroristech je správná,“ dodává šéfredaktor. Zeman a Peroutka se podle něj dívají na věc velmi podobně. Už proto je důležité, abychom o vývodech jednoho i druhého diskutovali věcně, bez hysterických emocí.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Halík šíří nenávist. A za komunistů se měl dobře, udeřil po show Moravce jeden z nejslavnějších Čechů současnosti

7:10 Tomáš Halík šíří nenávist. A za komunistů se měl dobře, udeřil po show Moravce jeden z nejslavnějších Čechů současnosti

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se vůbec neměl stát místopředsedou Sně…