Šéf ODS: EU svázaná byrokracií není ta Evropa, kterou jsme v roce 1989 chtěli

17.11.2015 15:10

Socialismus vyhozený dveřmi se nám 26 let po listopadu dere do oken, tak komentuje letošní výročí sametové revoluce předseda ODS Petr Fiala.

Šéf ODS: EU svázaná byrokracií není ta Evropa, kterou jsme v roce 1989 chtěli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Podle něj byly nedávno ideály listopadu doslova pošlapány, když byl hlavou demokratické České republiky vyznamenán „normalizační komunistický kádr“. Tím měl Fiala zřejmě na mysli to, že na státní svátek 28. října vyznamenal prezident Miloš Zeman Miroslava Tomana st., který býval za časů ČSSD ministrem zemědělství. Tomana označil Fiala za jednoho z těch, proti kterým se zvonilo klíči. „Není to jediná věc, kdy se nám socialismus vyhozený dveřmi dere do oken,“ poznamenal Fiala.

Celý text je ZDE

Připomněl ideály sametové revoluce. Tehdy jsme věděli, že chceme svobodu, demokracii, tržní hospodářství a zpátky do Evropy. „Dnes se musíme ptát, jakou demokracii vlastně chceme a máme. S komunisty, s oligarchy, co si koupí média a hlasy?“ ptá se s jasnou narážkou na ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše.

Nebudeme se nakonec muset o vlastní bezpečnost postarat sami?

Zopakoval také své výhrady k současné podobě Evropské unie. „Do jaké Evropy jsme se ‚vrátili‘? EU svázaná byrokracií a novými ideologiemi přece není ta svobodná a prosperující Evropa, ke které jsme vzhlíželi,“ napsal.

Vyjádřil dokonce pochybnosti o tom, zda nám členství v EU a v NATO zajistí bezpečí. „A kdo zajistí naši bezpečnost? Stačí členství v EU a NATO, nebo se o ni nakonec budeme muset více starat sami?“

Své zamyšlení uzavřel tím, že nesmíme ztrácet víru v hodnoty 17. listopadu. „Nesmíme pozbýt odhodlání za opravdovou svobodu, fungující demokracii a naše národní zájmy každodenně bojovat,“ dodal Fiala.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

8:16 Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

Dalším hostem Jordanky Jiráskové byl zakladatel a skladatel skupiny Nightwork František Soukup. A za…