Šéf ODS: EU svázaná byrokracií není ta Evropa, kterou jsme v roce 1989 chtěli

17.11.2015 15:10

Socialismus vyhozený dveřmi se nám 26 let po listopadu dere do oken, tak komentuje letošní výročí sametové revoluce předseda ODS Petr Fiala.

Šéf ODS: EU svázaná byrokracií není ta Evropa, kterou jsme v roce 1989 chtěli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Podle něj byly nedávno ideály listopadu doslova pošlapány, když byl hlavou demokratické České republiky vyznamenán „normalizační komunistický kádr“. Tím měl Fiala zřejmě na mysli to, že na státní svátek 28. října vyznamenal prezident Miloš Zeman Miroslava Tomana st., který býval za časů ČSSD ministrem zemědělství. Tomana označil Fiala za jednoho z těch, proti kterým se zvonilo klíči. „Není to jediná věc, kdy se nám socialismus vyhozený dveřmi dere do oken,“ poznamenal Fiala.

Celý text je ZDE

Připomněl ideály sametové revoluce. Tehdy jsme věděli, že chceme svobodu, demokracii, tržní hospodářství a zpátky do Evropy. „Dnes se musíme ptát, jakou demokracii vlastně chceme a máme. S komunisty, s oligarchy, co si koupí média a hlasy?“ ptá se s jasnou narážkou na ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše.

Nebudeme se nakonec muset o vlastní bezpečnost postarat sami?

Zopakoval také své výhrady k současné podobě Evropské unie. „Do jaké Evropy jsme se ‚vrátili‘? EU svázaná byrokracií a novými ideologiemi přece není ta svobodná a prosperující Evropa, ke které jsme vzhlíželi,“ napsal.

Vyjádřil dokonce pochybnosti o tom, zda nám členství v EU a v NATO zajistí bezpečí. „A kdo zajistí naši bezpečnost? Stačí členství v EU a NATO, nebo se o ni nakonec budeme muset více starat sami?“

Své zamyšlení uzavřel tím, že nesmíme ztrácet víru v hodnoty 17. listopadu. „Nesmíme pozbýt odhodlání za opravdovou svobodu, fungující demokracii a naše národní zájmy každodenně bojovat,“ dodal Fiala.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…