Šéf SPO Veleba: Ukrajina je zbídačená země. Její zmar nekončí

23.02.2015 10:06

Senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba ve svém článku na ParlamentníchListech.cz kriticky zhodnotil včerejší vzpomínkový kyjevský Pochod důstojnosti k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a dění na náměstí Majdanu během protivládních protestů, kterého se zúčastnil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle Veleby není co slavit. Ukrajina je prý zbídačelá a její zmar zdaleka nekončí.

Šéf SPO Veleba: Ukrajina je zbídačená země. Její zmar nekončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jan Veleba
reklama

Veleba na úvod podotýká, že je velmi zvláštní, že zpravodajsky byl vzpomínkový pochod pokryt jenom minimálně. Podobně jako zpravodajské pokrytí cest prezidenta Zemana po krajích, které je prý na hranici bojkotu. Podle senátora by Česká televize přece jenom měla dát prostor ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, aby se o své zážitky podělil. „On je velmi výřečný a jistě nám rád vysvětlí, co vlastně v Kyjevě slavil a za čí důstojnost pochodoval,“ tvrdí Veleba, který důvod k oslavám nevidí.

Na Ukrajině totiž prý od loňského února proběhla občanská válka, která si vyžádala několik tisíc mrtvých, raněných a přes milion utečenců. Národní měna prý byla znehodnocena více než třikrát a její pád dále pokračuje. Ceny za potraviny, energie a zdravotnické služby vzrostly o desítky procent a dá se údajně čekat, že porostou dál. V politickém spektru se prý navíc etablovaly neofašistické struktury.

Za tento vývoj nesou dle Veleby spoluzodpovědnost evropští politici, kteří se zúčastnili nedělního kyjevského pochodu důstojnosti. „Ptám se – jaké důstojnosti, čí důstojnosti? Milionů zbídačelých Ukrajinců, nebo truchlících ukrajinských matek nad svými padlými syny, nebo snad důstojnosti poražené ukrajinské armády?“ táže se Veleba.

Celý text k přečtení ZDE

Podle senátora navíc negace a zmar Ukrajiny nekončí, neboť se prý dají čekat občanské nepokoje v západní části Ukrajiny. „K tomu přibude spirála nových sankcí proti Rusku politiků EU a USA, neználků, kteří si před začátkem asociačních námluv neprovedli analýzy, kteří neznají dějiny, a tudíž ničeho jiného nejsou schopni. Proti tomu půjdou odpovědi Putina, jehož podpora ze strany Rusů se stane téměř absolutní. Už teď dosahuje skoro 90% a masy Rusů nenávidí strůjce sankcí. Tato amatérská vabank politika nemůže přinést nic dobrého,“ má jasno Veleba.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. Okamura se chce bránit i u soudu

11:08 Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. Okamura se chce bránit i u soudu

Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. „Stránce hrozí …