Veleba na úvod podotýká, že je velmi zvláštní, že zpravodajsky byl vzpomínkový pochod pokryt jenom minimálně. Podobně jako zpravodajské pokrytí cest prezidenta Zemana po krajích, které je prý na hranici bojkotu. Podle senátora by Česká televize přece jenom měla dát prostor ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, aby se o své zážitky podělil. „On je velmi výřečný a jistě nám rád vysvětlí, co vlastně v Kyjevě slavil a za čí důstojnost pochodoval,“ tvrdí Veleba, který důvod k oslavám nevidí.
Na Ukrajině totiž prý od loňského února proběhla občanská válka, která si vyžádala několik tisíc mrtvých, raněných a přes milion utečenců. Národní měna prý byla znehodnocena více než třikrát a její pád dále pokračuje. Ceny za potraviny, energie a zdravotnické služby vzrostly o desítky procent a dá se údajně čekat, že porostou dál. V politickém spektru se prý navíc etablovaly neofašistické struktury.
Za tento vývoj nesou dle Veleby spoluzodpovědnost evropští politici, kteří se zúčastnili nedělního kyjevského pochodu důstojnosti. „Ptám se – jaké důstojnosti, čí důstojnosti? Milionů zbídačelých Ukrajinců, nebo truchlících ukrajinských matek nad svými padlými syny, nebo snad důstojnosti poražené ukrajinské armády?“ táže se Veleba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luš