Šéf evropských lidovců přál KDU-ČSL na jejím sjezdu úspěch

27. 5. 2017 11:47

Šéf frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber popřál na úvod sjezdu KDU-ČSL lidovcům úspěch. Podle něj je potřebný pro zachování stability a demokracie v Česku, protože stát není možné řídit jako firmu. Narážel tak na vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Šéf evropských lidovců přál KDU-ČSL na jejím sjezdu úspěch
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Pavel Bělobrádek v Trutnově

Člen bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Weber jednal před zahájením sjezdu s lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem o aktuální situaci v Česku a o nedávné politické krizi. „V Bavorsku se velmi zajímáme o to, co se v Česku děje. Potřebujeme stabilitu, silné vedení založené na hodnotách,“ řekl.

„Nelze řídit zemi jako firmu. Země je založena na demokracii, na hodnotách, na zapojení lidí, na diskusi. A nemůže tady být velký šéf, který rozhoduje jako ve firmě, tak demokracie nefunguje. A proto spoléháme na úspěch KDU-ČSL, že zachová v Česku přístup založený na hodnotách,“ uvedl Weber.

V projevu před delegáty sjezdu pak Weber kritizoval kromě Babiše také českého prezidenta Miloše Zemana. Do Zemana se opřel kvůli jeho nedávnému setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kde Zeman nevhodně žertoval o likvidaci novinářů. „Takové vtipy o základních hodnotách, na nichž stojí Evropská unie, by měly být jednoznačně odmítnuty,“ prohlásil Weber. "Hodnoty, které zastával Václav Havel, si zaslouží více respektu,“ dodal za potlesku sálu.

Putin si podle Webera přeje rozšiřovat vliv Ruska a k tomu se mu hodí slabá Evropa. Stejně tak nový americký prezident Donald Trump nechce ekonomicky silnou EU, protože pro něj jsou na první místě Spojené státy. Hlasy oslabující Evropu však zaznívají také zevnitř EU, dodal Weber. Zmínil neúspěšnou prezidentskou kandidátku Marine Le Penovou, představitele silně euroskeptické polské strany Právo a Spravedlnost (PiS) a také Zemana s Babišem. „Jsou to volení politici, kdo v Evropě přijímají rozhodnutí, ne byrokraté,“ zdůraznil Weber a vyzval Zemana a Babiše, aby s výpady vůči EU přestali.

KDU-ČSL je, stejně jako CSU a její sesterská CDU německé kancléřky Angely Merkelové, v rámci Evropského parlamentu součástí EPP. Weber proto na jejím sjezdu vystupuje jako zástupce spřízněné evropské strany. Kromě něj do Prahy přijel také předseda slovenského Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Alojz Hlina. Maďarskou stranu Fidesz reprezentuje místopředseda parlamentního zahraničního výboru Zsolt Csenger-Zalán

Lidovecký sjezd zahájila česká hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové a pianisty Ondřeje Gregora Brzobohatého, následovaná Ódou na radost, která je hymnou Evropské unie, a svatováclavským chorálem. Na dvoudenním zasedání budou delegáti KDU-ČSL rozhodovat o volebním spojenectví s hnutím Starostové a nezávisí (STAN) a volit si nové vedení.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát bych zrušil, levice upadá, Bakala vysál miliardy. A Romové... Miloš Zeman účtoval u Soukupa

21:59 Senát bych zrušil, levice upadá, Bakala vysál miliardy. A Romové... Miloš Zeman účtoval u Soukupa

V dnešním Týdnu s prezidentem se Jaromír Soukup zabýval například novým výzkumem veřejného mínění, d…