Letošní výsledky státních maturit ukázaly, že studenti „plavou“ především v matematice. Při zkoušce dospělosti v matematice pohořel každý pátý. Ředitel společnosti CERMAT, která má organizaci maturit na starosti, Jiří Zíká v pondělním Hyde Parku České televize tyto výsledky zhodnotil. Vyjádřil se také k podezřením, že studenti na několika školách při vyplňování testů podváděli. Stihne je kvůli tomu trest?
Problém nepředvídatelnosti
„Průběh státních maturit lze hodnotit vcelku kladně, protože se nestal žádný bezpečnostní incident, prohlásil hned v úvodu pořadu ředitel CERMATu. Dodal ovšem, že se v příštích letech možná bude měnit obtížnost maturity, v českém jazyce by se napříště měly objevit otevřené úlohy, které prakticky znemožňují hádání. Stane se tak v roce 2015. V testu z matematiky se pak v témže roce objeví větší počet otevřených úloh než dnes, takže i test z matematiky bude obtížnější. V budoucnu by podle Zíky nebylo špatné, kdyby se na přípravě maturit podílely i vysoké školy, aby později byly ochotny akceptovat výsledek u maturit jako jedno jedno z nosných kritérií pro přijetí k dalšímu studiu.
Zíka však vidí určitou slabinu v novém systému maturit a ti v jeho častých změnách. Zkušenosti z posledních tří let ukázaly, že studenti nevědí, co je čeká další rok u jejich vlastní maturity. Přesto mělo podle ředitele smysl státní maturity zavést a to jako nástroj, jenž přinese řadu srovnatelných informací. Výsledky např. ukazují, jak se v úspěšnosti liší kraj od kraje. Podrobné informace o tom, jak jsou na tom žáci, dostávají i učitelé z jednotlivých tříd.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp