Šéf prouprchlické neziskovky varoval v ČT, co způsobí Turecko útokem na severu Sýrie

10. 10. 2019 17:36

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek se vyjádřil k turecké invazi na sever Sýrie, která má za cíl vypořádat se s místními Kurdy. Ty turecký prezident Recep Tayyip Erdogan považuje za teroristy. Varoval, že turecký režim vytváří nové a nové domnělé teroristy.

Šéf prouprchlické neziskovky varoval v ČT, co způsobí Turecko útokem na severu Sýrie
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Turečtí vojáci údajně vyrazili do severní Sýrie proto, aby vytvořili několikakilometrové pásmo, kam by se mohli začít vracet uprchlíci. Rozumek má však za to, že toto území pro uprchlíky rozhodně vhodné nebude.

„Sýrie není považována za bezpečnou zemi. Mnoho lidí uteklo ze Sýrie před (syrským prezidentem) Bašárem Asadem a před ruskými bombami a je těžko představitelné, že se vrátí do podobných podmínek. Navíc v té severní části syrského Kurdistánu ti lidé nikdy nežili. Oni pocházeli z úplně jiných oblastí, takže oni tam ani nemají zázemí,“ upozornil Rozumek.

Anketa

Líbí se vám projevy Grety Thunbergové?

4%
96%
hlasovalo: 29944 lidí
V Turecku jsou však syrští uprchlíci pod stále větším tlakem. Rozumek upozornil na průzkumy, podle kterých si až 80 procent Turků přeje, aby se Syřané konečně vrátili domů. „A Erdoganova propaganda, média a sociální média toho velmi umně využívají,“ upozornil host České televize s tím, že starostové jednotlivých městských částí Istanbulu se chlubí, kolik autobusů s uprchlíky už se podařilo vypravit na turecko-syrskou hranici.

Před kamerami veřejnoprávní televize Rozumek dále varoval, že turecký útok na Kurdy nepomůže uprchlickou situaci vyřešit, ale spíše ji zhorší. „Měli bychom se snažit, aby mezinárodní společenství apelovalo na Erdogana, aby tato operace byla ukončena,“ upozornil Rozumek.

V Turecku dnes žije asi 3,6 milionu Syřanů a ti lidé tam žijí už celé roky, takže už tam mají své zázemí. Tisíce Syřanů se přesto dál pokoušejí dostat např. do Řecka a dál do Evropy.

„My sledujeme, paradoxně, počet tureckých uprchlíků, kteří utíkají před Erdoganem. Mě v této souvislosti polekala zpráva, že už 78 tureckých lidí bylo obviněno z terorismu jen proto, že kritizovali tureckou operaci na severu Sýrie. Tam se dělá terorista téměř z každého, kdo se vyjádří kriticky o Erdoganovi,“ varoval Rozumek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …