Šéf rozvědky o strašení dezinformacemi: Lidé u nás nejsou hloupí

06.06.2017 16:46

Ředitel BIS Michal Koudelka poskytl redakci HlídacíPes.org. rozhovor o šíření dezinformací v České republice. Je to prý Koudelkův vůbec první rozhovor na toto téma.

Šéf rozvědky o strašení dezinformacemi: Lidé u nás nejsou hloupí
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Na to, aby člověk viděl, že se Rusové snaží ovlivňovat Česko skrze dezinformační kampaně, nemusí být žádný agent.

„Na to nemusíte být špičkový analytik, abyste zaregistroval rostoucí počet nejrůznějších rádoby zpravodajsko-informačních webů, které se naprosto neskrývaně podílejí na šíření dezinformací a podpoře proruské politiky. Ale je namístě si uvědomit, že to je realita na obou stranách pomyslné barikády. Také Západ musí být schopen působit a dělá to. Je na kontrarozvědných službách, aby tomu dokázaly čelit a včas vyhodnotit případná rizika; a o nich informovat zákonem určené adresáty. V tomto ohledu BIS pracuje, myslím, velmi zodpovědně,“ ujistil čtenáře stávající šéf BIS.

Zpravodajci monitorují práci médií, a to ne jen těch proruských. Čas od času se něco zajímavého objeví v různých médiích. Analytici hledají zprávy, které se snaží ovlivňovat mínění co největší masy lidí a přesvědčit je, že Západ je slabý, NATO k ničemu a státu nelze věřit. Cílem dezinformací je zkrátka podkopat důvěru občanů ve vlastní stát.

Celý rozhovor naleznete ZDE.

 „Nic není jisté, existují alternativní pravdy… Na reálný základ se pověsí nebezpečná dezinformace, takže pro laika je zpráva věrohodná. Z profesionálního hlediska to dělají výborně, ale nikoliv zcela úspěšně. Lidé u nás nejsou hloupí a to je dobře,“ uvedl Koudelka.

Dobrou obranou může být kvalitní osvěta. Koudelka žádá čtenáře, aby přemýšleli a nepodléhali emocím, které vystavují na odiv dezinformační zprávy. Česká společnost se štěpí na několika liniích – ve vztahu k EU, ve vztahu k migraci a tak podobně. A právě u těchto témat média probouzejí emoce.

Často je zmiňován také fakt, že Ruská federace má v Praze tak velkou ambasádu, že za ní zaostávají i Čína a Spojené státy, o jiných státech ani nemluvě. Ale informace o velkém počtu pracovníků ambasády ještě sama o sobě nic neznamená. BIS se snaží hlídat zahraniční agenty na našem území.

„Geopolitická poloha České republiky je historicky téměř předurčena k tomu být křižovatkou mezi západem a východem, a tedy zájmovým bodem velmocí. Vždy to tak v minulosti bylo a nepochybně do budoucna bude. Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled. Pokud se podíváte do našich již zmíněných veřejných výročních zpráv, tak zjistíte, že o počtech ruských zpravodajských důstojníků máme poměrně dobrý přehled,“ uvedl Koudelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…