Šéf švédského Ericssonu proti vyloučení Huawei ze sítí 5G. Apeluje na zachování otevřeného trhu a volné hospodářské soutěže

18.11.2020 17:40

Generální ředitel společnosti Ericsson Borje Ekholm zkritizoval rozhodnutí švédských úřadů o zákazu používání technologií čínské společnosti Huawei při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace. Tento krok podle něj omezuje volnou hospodářskou soutěž a svobodný obchod.

Šéf švédského Ericssonu proti vyloučení Huawei ze sítí 5G. Apeluje na zachování otevřeného trhu a volné hospodářské soutěže
Foto: Archiv
Popisek: 5G, ilustrační foto
reklama
V jeho důsledku to může vést ke zpoždění při implementaci nové technologie, což může mít vážný dopad na celou evropskou ekonomiku, uvedl pro Financial Times. Evropa tak podle Ekholma riskuje, že nedožene náskok ostatních kontinentů. 
 
Šéf švédského Ericssonu se domnívá, že by se evropští politici spíše měli zaměřit na urychlené zavedení 5G sítí v Evropě i s ohledem na historicky pomalé zavádění sítí 4G a přístup k uživatelským aplikacím. „Američané a Číňané zavedli 4G sítě nejrychleji a v ekonomice spotřebitelských aplikací nyní dominují americké a čínské firmy,“ uvedl pro FT. „5G bude stejné, ale pro podnikový sektor. Zpomalení implementace 5G představuje riziko pro ekonomiku. Evropa riskuje, že opět zůstane pozadu,“ prohlásil Ekholm. Ohradil se tak proti zákazu, který minulý měsíc vydal švédský poštovní a telekomunikační regulační úřad (PTS). Regulátor současně požádal všechny účastníky aukce rádiových kmitočtů 5G, aby do 1. ledna 2025 odstranili ze svých sítí veškeré komponenty Huawei. 
 

Anketa

Chcete, aby Pavel Novotný byl na kandidátce ODS pro volby do Poslanecké sněmovny?

14%
86%
hlasovalo: 13622 lidí
Čínská společnost se proti rozhodnutí PTS odvolala a švédský soud jí v minulém týdnu dal za pravdu. Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že nelze krátit práva jakékoliv společnosti bez řádného procesu. Rozhodnutí regulačního úřadu padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou. Po usnesení soudu regulátor dočasně pozastavil aukci rádiových kmitočtů pro budování sítě 5G.
 
Ekholm pro deník Financial Times uvedl, že je „důležité, aby byly tyto druhy rozhodnutí podrobeny přezkoumání“, a dodal, že Ericsson, stejně jako celé Švédsko je postaven na základech svobodného obchodu. „Stojíme na příležitosti volně obchodovat. Z mého pohledu je proto důležité, aby byl zachován otevřený trh a volná hospodářská soutěž.“
 
 
Švédský zákaz čínských technologií přišel po sérii opatření v řadě jiných zemí, mezi nimi například Velké Británie či Kanady. Ekholm se v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil, že si je plně vědom úzké spojitosti mobilních sítí s národní bezpečností. Podle něj se však Švédsko odchýlilo od postupu doporučovaného Evropskou unií v souboru doporučení zvaném jako EU Toolbox, který se snaží nastolit rovnováhu mezi volnou hospodářskou soutěží a národní bezpečností. Podle Ekholma si švédské úřady vysvětlily Toolbox po svém a jejich model není konstruktivní.
 
Aukce 5G kmitočtů pozastavená na základě rozhodnutí soudu ve věci odvolání společnosti Huawei pak bude mít podle Ekholma neblahý dopad na zavádění 5G sítí ve Švédsku, kde nyní hrozí zpomalení. Ačkoliv je společnost Huawei významným rivalem švédského Ericssonu, Ekholm zdůraznil, že s čínským gigantem spolupracují na vyvoji norem a standardů v odvětví ICT, což je podle jeho slov důležité zachovat. „Patřím do kategorie těch lidí, kteří věří, že z nás konkurence dělá v dlouhodobém horizontu lepší společnost. Z krátkodobého hlediska to může být pro nás bolestivé, ale v dlouhodobém horizontu nás nutí více inovovat a vytvářet lepší produkty pro naše zákazníky,“ uzavřel Ekholm.
 
Komerční sdělení
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…