Šéf zbrojařů: Rusko si poradí, naše firmy utřou nos. Sankce nás hodně poškodí. A proč česká armáda nekupuje české zbraně?

25.08.2014 9:11

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek soudí, že zbrojní embargo, které uvalila EU na Rusko, bude mít kontraproduktivní účinek. Zatímco Rusko v dlouhodobém horizontu posílí, evropský průmysl bude skomírat. Zbrojařům navíc hází klacky pod nohy i regulace z Bruselu, které by mohly vést k tomu, že se místní výrobci začnout stěhovat do Asie. Situaci českým výrobcům zbraní neusnadňuje ani armáda. Ta je prý velmi nestabilní klient.

Šéf zbrojařů: Rusko si poradí, naše firmy utřou nos. Sankce nás hodně poškodí. A proč česká armáda nekupuje české zbraně?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9639 lidí

Zbrojní embargo na Rusko podle Jiřího Hynka způsobí evropským výrobcům větší potíže, než predikují makroekonomové ze statistik. Vývoz českých zbrojařů do Ruska dosahuje objemu sto dvaceti milionů ročně, což netvoří ani dvě procenta celkového exportu. Velký negativní vliv však bude mít údajně embargo na firmy, které jsou odkázané na dovoz z Ruska. „Letecké opravny Malešice Praha jsou certifikovaným centrem ruských vrtulníků. Jak může své služby nabízet Latinské Americe, když nesmí dovážet náhradní díly?“ dává Hynek příklad. Spousta našich firem navíc prý dodává díly pro německý nebo italský průmysl, který bude embargem také zasažen.

Do dvou let bude Rusko soběstačné a pak nám „zatopí"

Rusko přitom sankce poškodí krátkodobě, v dlouhodobém horizontu by mělo posilovat. „Stačí jim, aby víc zainvestovali, a do dvou let budou sami vyrábět to, co dosud vyváželi z Evropy. Pak nám vyroste nový konkurent, který navíc nemá žádné zábrany vyvážet zboží do všech zemí,“ myslí si prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Evropa si prý podřezává větev pod sebou i sama svojí snahou všechno kontrolovat. To by v konečném důsledku údajně mohlo vést ke stěhování výrobců do Ruska či Asie. „Jako asijský výrobce už budete do celého světa vyvážet bez omezení. Výsledek? Ztratíme technologie a schopnost vyrábět toto zboží,“ predikuje Hynek.

Česká armáda je nestabilní klient

Čeští zbrojaři se nemohou opřít ani o českou armádu, kterou Hynek označil za nestabilního klienta. „Pro nás je armáda klíčová jako referenční místo. Když vojenský materiál nabízíme kdekoli ve světě, ptají se nás, jestli ho používá naše armáda. Těžko jim ale vysvětlujeme, že to nebylo možné, protože se za posledních pět let čtyřikrát změnil plán na vyzbrojování,“ uvedl Hynek v rozhovoru pro časopis Týden s tím, že technologicky náročné projekty nelze vyvíjet bez spolehlivého zákazníka. „Přece nemohu vyvinout radar a jít ho prodávat do obchůdku na náměstí,“ dodal prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …