Šéfka Českého centra v Kyjevě se rozpovídala, jak vnímá Ukrajinu a co vídá na ulicích

06.05.2017 10:52

Ukrajinistka a ředitelka Českého centra v Kyjevě Lucie Řehoříková v rozhovoru pro MF Dnes uvedla, že jsme si s Ukrajinci blízcí. Oni to podle ní vědí lépe než my. Zároveň také řekla, že Ukrajinu vnímá jako zraněnou zemi. Čeká ji však velká budoucnost.

Šéfka Českého centra v Kyjevě se rozpovídala, jak vnímá Ukrajinu a co vídá na ulicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina
reklama

„Každodenní život je na Ukrajině velice podobný tomu, co prožívá většina lidí u nás. Každý má své ‚maličké‘ starosti. Život se jednoduše nezastaví, a i to já vnímám jako jeden z našich úkolů – poukazovat na obyčejnost, na běžné lidské věci,“ zmínila úvodem Řehoříková. 

Podotkla také, že pro Čechy a vůbec takzvaný západní svět může být Ukrajina v mnohém inspirativní. „Já osobně jsem se na Ukrajině naučila strašně moc. Je omyl si myslet, že právě my máme ten recept, a kam šlápneme, tam přinášíme dobro, spravedlnost, kulturu,“ dodala. 

Zmínila se také o tom, že Ukrajinci jsou v těžké situaci už díky své geografické pozici. „Všichni kolem se je vždycky snažili využít a jejich zemi si přivlastnit. A všechny ty útrapy jsou dodnes živé, vidíte to na ulici. Nejde jen o to, co se dělo ve světových válkách, není to jen hladomor, stalinismus a tak dál. Jsou to také různé jiné historické události, třeba i dávnější, které nejsou zpracované, o kterých my nevíme, ale každý Ukrajinec si je v sobě nese jako dědictví,“ poznamenala se slovy, že ukrajinská společnost nyní prochází všeobecnou transformací. Rozhodně se podle jejích slov musí vyrovnat s korupcí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…